">انواع کابل مخابراتی |‌ کابل مخابراتی چیست | سیم و کابل ستایش | ****

کابل های مخابراتی وسایل انتقالی هستند که به واسطه آن ها دیتا ( اطلاعات ) از نقطه ای به نقطه ی دیگر منتقل می شود. این کابل ها با وجود ایجاد شبکه های بی سیم هنوز کارایی خود را دارند و به نظر تا سایان سال در این عرصه حضور داشته باشند. از این رو در این مقاله بهتر است با انواع کابل مخابراتی آشنا شویم و بدانیم که این انواع کابل مخابراتی چه کاربردهایی می توانند داشته باشند.

انواع کابل مخابراتی را می توان از دو جنبه نگاه کرد. یکی از جنبه نوع ساخت کابل و دیگر نوع سیم کشی. انواع کابل مخابراتی بر اساس نوع ساخت به نوع : مسی و شیشه ای ( فیبر نوری ) و بر اساس نوع سیم کشی به انواع هوایی، زمینی و دریایی تقسیم بندی می شود.

از آن جهت که انواع کابل مخابراتی از دید نوع ساخت دسته بزرگ تری را تشکیل می دهند به نظر بهتر است این تقسیم بندی را از این زاویه نگاه کرد. بنابراین در ادامه انواع کابل مخابراتی را با توضیح کابل مسی شروع می کنیم و در انتها با توضیح انواع کابل فیبر نوری پایان می دهیم. در این بین سعی می کنیم در هر کدام از این دو دسته انواع زمینی و هوایی و دریایی را نیز بررسی کنیم. بنابراین در ادامه با ما همراه باشید.

انواع کابل مخابراتی
4.7/5

انواع کابل مخابراتی، مغزی مسی

پرکاربردترین نوع انواع کابل مخابراتی را می توان کابل های مخابراتی با مغزی مسی دانست. چرا که تکنولوژی ساخت چندان مشکلی ندارند و به راحتی در دسترس همگان به قیمت مقرون به صرفه قرار دارد. این کابل ها از نظر اتصالات نیز چندان سخت نیستند و به راحتی می توان آن ها را بدون داشتن تخصص خاصی به یک دیگر متصل کرد. انعطاف و سختی انواع کابل مخابراتی مسی بستگی به نوع کاربری آن دارد. به طور مثال کابل های هوایی مسی به دلیل نیاز به سختی بیشتر، انعطاف کمتری دارند و در صورت خمش ممکن است بشکنند.

انواع کابل مخابراتی مسی را می توان به شکل تیتر را با عناوین زیر بیان کرد:

کابل ژله خاکی ( BFC )

کابل هوایی ساده ( AC )

کابل ایرک کانالی ( CUC )

کابل هوایی مهاردار ( SSC )

کابل ژله کانالی ( CFC )

کابل دوبل هوایی مهاردار ( DW )

همانطور که در بالا مشاهده می کنید، انواع کابل مخابراتی مسی را می توان به دو دسته بزرگ هوایی و زمینی تقسیم کرد. نوع هوایی آن را تنها می توان در رنگ سیاه پیدا کرد. این به اتفاق به خاطر داشتن مقاومت بیشتر نسبت به نور خورشید می باشد. اما نوع زمینی آن معمولا به رنگ خاکستری می باشد که در ساختمان سازی ها کاربردی فراوانی دارد. همانطور که مشخص است از انواع کابل مخابراتی مسی در ارتباطات دریایی استفاده نمی شود و اگر استفاده هم بشود به قدری نیست که بتوان در این جا دسته ای جدا برای آن معرفی کرد.

انواع کابل مخابراتی فیبر نوری

فیبر نوری را می توان نوع جدید از انواع کابل مخابراتی دانست که مخلوطی از علم بازتاب و علم انتقال می باشد. این نوع کابل ها از جنس شیشه ( سیلیکا ) می باشد که در آن اطلاعات به شکل نور و از طریق بازتاب های متوالی منتقل می شود . این نوع کابل به واسطه خلا بودن لوله انتقال و استفاده از نور سرعت بسیار بالایی دارد و نسبت به انواع کابل مخابراتی مسی سرعتی چند برابر دارد.

 

فیبر نوری تکنولوژی نوین و سختی محسوب می شود. از این رو قیمت تولید و نگهداری آن نیز به مراتب بالاتر از انواع کابل مخابراتی مسی می باشد. این نوع کابل ها اصولا توسط سازمان ها و شرکت های بزرگ استفاده می شود و کمتر دیده شده است که به عنوان مصارف خانگی از آنها استفاده شود.

این کابل ها معمولا مقاومت خوبی دارند و می توانند دمای منفی ۴۰ تا مثبت ۸۰ را بدون هیچ مشکلی تحمل کنند. از این رو در انتقالات دریایی و زیر دریا از این کابل ها استفاده می شود.

 

بجز انتقال دریایی، انواع کابل مخابراتی فیبر نوری در انتقال هوایی و زمینی نیز کاربرد دارد. که بسته به نوعی استفاده هر کدام پوششی خاص دارند. به طور مثال نوع بیرونی کابل ( هوایی ) باید حتما در برابر گرما، سرما و قطع شدگی توسط حیوانات ( جویدن ) دور بماند.

مشخصات کابل افشان

 

برای خرید انواع سیم و کابل با ما تماس بگیرید.

 

 

با فروشگاه سیم و کابل ستایش، لذت خرید اینترنی مطمئن را تجربه کنید.

 

 

 

تلفن تماس : ۳۳۹۲۳۱۶۷۰۲۱

تلفن همراه : ۰۹۱۲۷۷۹۶۸۵۲ – ۰۹۳۵۱۰۶۰۱۳۲

خرید سیم و کابل

مقاله انواع کابل مخابراتی را به اشتراک بزارید
همچنین در صورت داشتن هرگونه سوال، پرسش خود را کامنت کنید.
کارشناسان سیم و کابل ستایش در اسرع وقت پاسخگو شما خواهند بود.

Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram

کارشناسان سیم و کابل ستایش مقالات دیگری در زمینه‌های زیر برای شما آماده کرده‌اند.

حتما مطالعه کنید.

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید