">کابل افشان چیست | بررسی ویژگی ها، کاربرد و نحوه استفاده کابل افشان | فروشگاه سیم و کابل ستایش

فهرست مطالب

کابل افشان و کاربرد آن

در این مقاله قصد داریم توضیح دهیم کابل افشان چیست ؟ در ابتدا باید بدانیم ساختار کابل افشان چیست؟ و یا اینکه کاربرد کابل افشان چیست؟

کابل افشان چیست؟ کابلی است، ساخته شده از چند  سیم تک رشته ای رسانا از جنس مس و عایقی که دو یا چند دسته سیم را در داخل غلاف اصلی از هم جدا می کند. کابل افشان به عنوان کابل ورودی در وسایل برقی، لوازم خانگی برقی و … استفاده می شود.

کابل افشان فشار قوی نیز در کانال کابل کشی، مصارف صنعتی، نیروگاه ها و مراکز توزیع انرژِی الکتریکی و انتقال برق در شرایط محیطی نا مناسب استفاده می گردد .

مشخصات کابل افشان

ساختار کابل افشان چیست ؟

شامل رسانا از جنس مس آنیل شده ( انعطاف پذیر ) و عایق  PVC که نحوه قرار گیری رشته ها در کابل گرد به صورتی است که رشته ها دور هم تابیده شده اند و رشته ها در کابل تخت به صورت موازی کنار هم قرار دارند.

استاندارد کابل افشان چیست ؟ این کابل با استاندارد  ملی ایران به ولتاژ ۳۰۰/۳۰۰  ولت تولید می شود.

تفاوت سیم افشان و کابل افشان

مقاومت در کابل افشان چیست ؟ در کابل افشان مقاومت الکتریکی هادی تقریبا شبیه سیم افشان است اما در کاربرد های خاص یا متراژ های بالا تفاوتشان را نشان خواهند داد، مقاومت الکتریکی کابل افشان از سیم افشان بیشتر بوده است.

از دیگر تفاوت های سیم افشان و کابل افشان چیست؟ سیم افشان معمولا تا سطح مقطع ۱۰ میلی متر مربع است و در بیشتر مواقع یک روکش دارد در حالیکه کابل افشان دو روکش عایق و یک غلاف محافظ را با هم دارد. سیم افشان فقط از یک رشته تمام مسی یا آلومینیومی تشکیل شده ولی کابل افشان رشته رشته می باشد. خشکی بیش از حد و عدم انعطاف پذیری سیم افشان در مقابل انعطاف پذیری کابل افشان، آن را در کاربرد های مختلف متمایز کرده است.

کابل افشان

قطر رشته در کابل افشان چیست ؟

اگر قطر هر رشته داخل کابل بین ۰٫۲۵ الی ۰٫۵ میلی متر گردد به آن سیم افشان می گویند و با قرار گرفتن ۷۶۵ رسانا با قطر ۰٫۵ میلی متر در کنار هم، یک کابل افشان ساخته خواهد شد.

مزیت کابل افشان چیست ؟ کابل افشان نسبت به سیم افشان انعطاف پذیر تر است، به همین خاطر از کابل افشان در کابل متحرک یا پریز سیار استفاده می شود در حالیکه برای نصب ثابت و زمینی سیم افشان مزیت بهتری دارد.

کابل افشان آلومینیومی چیست ؟

به خاطر قیمت بالای مس در کابل افشان در مصارف عمومی و سیم کشی ‌های داخلی، از کابل افشان آلومینیومی استفاده می شود. سیم های آلومینیومی تنها برای رسانا های مفتولی و کابل های نیمه افشان با سطح مقطع ۱۰ میلی متر به بالا مجاز هستند.

مزایای کابل افشان آلومینیوم، مقاومت الکتریکی بالای آن است و اینکه این فلز در مجاورت با سایر فلزات کمتر اکسید می شود و در شرایط محیطی بد مقاومت بالاتری دارد.

کابل افشان

این کابل انعطاف پذیر یکی از پر کاربرد ترین و قدیمی ترین کابل های موجود در بازار است. کابل افشان با توجه به سایز سطح مقطع و ولتاژ نامی خاص خود بر حسب استاندارد های متنوعی تولید می شوند. کابل های افشان به طور معمول با ولتاژ نامی ۳۰۰/۳۰۰ ولت و هم چنین ولتاژ نامی ۵۰۰/۳۰۰ ولت تولید می شوند، سطح مقطع رسانا در کابل افشان ۵/۰ یا ۷۵/۰ میلی متر مربع و معمولا به صورت دو رشته گرد یا مسطح و سه یا چهار رشته گرد تولید می شوند.

کابل افشان چیست

هادی در کابل افشان

به صورت گرد به هم تابیده شده و در کابل افشان تخت به صورت موازی کنار هم قرار گرفته است. ضخامت عایق در کابل افشان ۵/۰ میلی متر و ضخامت روکش ۶/۰ میلی متر است.

کابل افشان چیست؟ کابلی با روکش پلاستیکی که نسبت به سیم کشی داخل مجرای الکتریکی یا کابل زره پوش، در برابر آسیب جوندگان و آسیب مکانیکی تصادفی آسیب پذیر تر است.

کابل افشان

کاربرد کابل افشان

در کابل افشان معمولی سه هادی جریان و یک هادی اتصال زمین وجود دارد. از کابل افشان معمولی برای مدارهای چراغ روشنایی، منبع انرژی اضطراری استفاده می شود.

کابل نیمه افشان چیست ؟

کابل نیمه افشان در مواردی کاربرد دارد که کابل افشان در آنها از مزیت کمتری برخوردار است، در واقع این کابل تک رشته نبوده و همانند کابل افشان از مجموعه ای سیم هایی که به هم تابیده شده اند تشکیل شده است. این نوع کابل در دسته ای میانه ی کابل افشان و سیم افشان قرار دارد.

کابل افشان با داشتن تعداد رشته های بیشتر با قطر کمتر از انعطاف پذیری بسیار بالاتری برخوردار می باشد.

به این دلیل است که به سیم افشان سیم انعطاف پذیر می گویند و به سیم افشان و کابل نیمه افشان، سیم خشک می گویند.

خاصیت انعطاف پذیری کابل افشان

به خاطر این خاصیت نرمی کابل افشان از آن در کابل های دفن شده در زمین یا نصب سیم کشی ثابت استفاده نمی کنند چرا که کابل افشان از قیمت بالاتری برخوردار است پس بهتر است در مواردی که نیاز به خاصیت انعطاف پذیری سیم نداریم از دو نوع دیگر یعنی سیم افشان و کابل نیمه افشان استفاده کنیم، به خاطر استفاده ی زیاد از این دو نوع سیم خشک، به آنها کابل زمینی هم گفته می شود.

مقاله کابل افشان چیست را به اشتراک بزارید
همچنین در صورت داشتن هرگونه سوال، پرسش خود را کامنت کنید.
کارشناسان سیم و کابل ستایش در اسرع وقت پاسخگو شما خواهند بود.

Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید