">انواع سیم و کابل | با ما با انواع سیم و کابل آشنا شوید | سیم و کابل ستایش

فهرست مطالب

معرفی انواع سیم و کابل

در معرفی انواع سیم و کابل قبل از هر چیزی باید گفت، همانطور که همه ی شما می دانید انواع سیم و کابل برای انتقال برق استفاده می شوند. سیم و کابل‌ها در نیروگاه ها، شبکه کامپیوتر، تلفن، تلویزیون و … استفاده می شوند. برای شناسایی انواع سیم‌و کابل بهتر است آن ها را از لحاظ معیارهایی مانند سطح ولتاژ، نوع عایق، نوع هادی، نوع حفاظت الکتریکی و مکانیکی، نوع کاربرد، تعداد رشته ها و استاندارد مورد بررسی قرار داد. با توجه به اینکه سیم و کابل ها در موارد مختلف استفاده می شوند، هنگام استفاده از آن ها باید به جنس، نوع و کیفیت توجه کرد.

برای تشخیص مرغوبیت انواع سیم و کابل باید به موارد زیر اشاره کرد:

۱_ سطح بیرونی آن بدون خراشیدگی یا فرورفتگی باشد.

۲_ ضخیم بودن قطر سیم و کابل دلیل بر مرغوبیت آن نیست چون سازندگان آن برای این که وزن مس استفاده شده در سیم و کابل را کاهش دهند قطر آن را افزایش می دهند که در این صورت مقاومت سیم در مقابل عواملی مانند آتش سوزی پایین می آید.

۳_ رسانای مورد استفاده در سیم و کابل ها باید در مرکز هادی قرار گرفته باشند.

۴_ وقتی که عایق را از روی هادی جدا می کنیم این کار باید به راحتی انجام گیرد.

۵_ در انواع سیم‌و کابل باید هادی آن از مس خالص باشد و این مس اکسید نشده باشد و دارای انعطاف کامل باشد.

انواع سیم و کابل

دسته بندی انواع سیم و کابل

برای دسته بندی انواع سیم و کابل هر کدام را باید به صورت مجزا تقسیم بندی کرد.

انواع سیم

سیم، نوعی هادی الکتریسیته است که در ایجاد ارتباط بین دستگاه های مختلف یا انتقال جریان استفاده می شود.

سیم ها را به سه دسته ی تک لا، نیمه افشان و افشان تقسیم بندی می کنند.

سیم ها از یک قسمت به نام هادی و قسمتی به نام عایق ساخته شده اند که این هادی از جنس مس یا آلومینیوم است. جنس عایق از پلاستیک می باشد. سیم های تک رشته ای به سیم خشک معروف هستند و در تابلوهای برق به کار می روند. در این نوع سیم ها هادی از جنس مس و عایق از جنس PVC است. ولتاژ این سیم ها ۴۵۰-۷۵۰ ولت در جریان های مختلف است. سیم های نیمه افشان از لحاظ ساختاری شبیه سیم های تک لا هستند و کاربرد مشابهی هم دارند تنها تفاوتی که بین این دو نوع سیم وجود دارد انعطاف بالای سیم نیمه افشان است. سیم های افشان که به سیم نرم معروفند از چند رشته مسی تشکیل شده اند و بیشتر در سیم کشی ساختمان استفاده می شوند. ولتاژ آن ۳۰۰-۵۰۰ ولت است. مقاومت الکتریکی این نوع سیم ها از انواع دیگر بیشتر است. البته این سیم ها نسبت به سیم مفتولی هزینه ساخت بالاتری دارند.

حتما ببینید

برای مشاهده لیست قیمت کابل شبکه نگزنس کلیک کنید

انواع کابل

برای تعریف کابل در بحث انواع سیم‌و کابل باید گفت، کابل مجموعه ای از چند رشته سیم است که در داخل یک عایق در کنار هم قرار می گیرد.جنس رسانا در کابل ها از مس یا آلومینیونم و جنس عایق از پلیمر است. با توجه به گوناگونی و تنوع بالایی که کابل ها دارند آن ها را در انواع مختلف دسته بندی می کنند.گاهی این دسته بندی بر اساس ولتاژ است و به کابل های فشار ضعیف، فشار متوسط و فشار قوی تقسیم می شوند. گاهی این دسته بندی بر اساس نوع کاربردی که دارند به کابل های انتقال الکتریسیته، انتقال سیگنال، انتقال نور، تلفن و کابل شبکه تقسیم می شوند. در تشخیص اینکه کدام کابل برای کار شما مناسب است باید به مشخصات کابل ها که شامل تحمل جریان الکتریکی، ولتاژ، اندازه کابل مورد استفاده، جنس کابل و برچسب روی کابل است، توجه کرد. تفاوتی که بین سیم و کابل وجود دارد این است که سیم یک تک رسانا قابل مشاهده است و مواردی که از آن استفاده می شود بیشتر از کابل است. در حالی که کابل از چند سیم تشکیل شده که قابل مشاهده نیست و در یک عایق قرار گرفته است. پس نباید این دو را به جای هم استفاده کرد.

کابل افشان

 

برای خرید انواع سیم و کابل با ما تماس بگیرید.

 

 

با فروشگاه سیم و کابل ستایش، لذت خرید اینترنی مطمئن را تجربه کنید.

 

 

 

تلفن تماس : ۳۳۹۲۳۱۶۷۰۲۱

تلفن همراه : ۰۹۱۲۷۷۹۶۸۵۲ – ۰۹۳۵۱۰۶۰۱۳۲

خرید سیم و کابل

مقاله انواع سیم و کابل را به اشتراک بزارید
همچنین در صورت داشتن هرگونه سوال، پرسش خود را کامنت کنید.
کارشناسان سیم و کابل ستایش در اسرع وقت پاسخگو شما خواهند بود.

Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید