"> کابل فرمان - خرید ، مشخصات و لیست قیمت تمام برندها زمستان 99 - سیم و کابل ستایش

کابل فرمان چیست

کابل کنترل یا کابلهای فرمان در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند ، بنابرین کاربرد های بسیاری در کابل کشیهای صنعتی دارند.

 به صورت کلی کابل های فرمان برای انتقال سیگنال های آنالوگ و دیجیتال به کار گرفته میشوند. و سیگنال های دیجیتال و آنالوگ برای اندازه گیری و کنترل ، انرژی ، جریان ، توان و باز و بسته بودن خط مورد نظر استفاده می شوند . جالب است بدانید کابل های فرمان معمولا با سیگنال هایی که جریان و ولتاژ پایین تری دارند، کار می کنند.

 کابلهای فرمان به دو دسته ، کابل‌فرمان افشان بدون شیلد و شیلد دار تقسیم می شوند . که هر کدام دارای ویژگی های خاص می باشند. کابلهای فرمان ، کاربردهای بسیار زیادی دارند . که متداولترین و مهم ترین آنها ، شامل کابل کشی در زیر زمین ، کابل کشی در فضاهایی که احتمال ضربه وارد شدن به آنها وجود دارد و یا کابل کشی در آب می شود.

کابل فرمان ۲۰ رشته

کابل‌فرمان یا کابل کنترل ۲۰ رشته بعنوان کابل کنترل یا فرمان در سیستمهای کنترلی و اتوماسیون صنایع متنوع مورد استفاده قراردارند . کابلهای ۲۰ رشته در سایزهای مختلفی مانند ۰٫۷۵*۲۰، ۱*۲۰، ۱٫۵*۲۰ و ۲٫۵*۲۰ در بازار موجود می باشد .

کابل فرمان ۲۴ رشته

کابل‌فرمان ۲۴ رشته همانطور که از عنوانش مشخص است ، دارای بیست و چهار سیم افشان یا مفتولی می باشد ، که به شکل گرد یا تخت تولید می شود . و دارای کاربردهای متنوعی در صنایع ، مراکز تولید و انتقال انرژی و آسانسورها می باشد .

کابل فرمان چند رشته

ن نوع کابل به گونه ایی طراحی شده است که هر رشته از آن مختص انتقال یک سیگنال حفاظتی، کنترلی ، اندازه گیری و … را به عهده دارد . هنگامی که به یک کابل‌فرمان با تعداد رشته های زیاد در یک محیط صنعتی توجه کنیم ، می بینیم عملکردی مانند سیستم اعصاب در بدن را دارد . بطور دیگر، کابل های قدرت ، همانند رگهای انرژی رسان می باشند و کابل های فرمان مانند رشته های اعصاب هستند

کابل کنترل کولر گازی

کابل فرمان اسپلیت یا کابل فرمان کولز گازی کابلی است ، که باید مسیری مطمئن برای تبادل سیگنالهای الکتریکی میان یونیت خارجی و داخلی اسپلیت فراهم آورد . در ادامه به انواع کابل مورد نیاز برای کارکردن کولرها یا سیستم های تهویه مطبوع گازی می پردازیم :

کابل برق کولر گازی ، کابل‌فرمان کولر گازی همانطور که از اسمشان مشخص است ، متوجه عملکرد آن می شویم که دسته یک به منظور تامین برق کولر به کار برده می شود و دسته دوم برای مبادله فرمانهای الکتریکی استفاده می شود

کابل کنترل شیلد دار

شیلد و یا اسکرین در کابل های فرمان یکی از اجزا حفاظتی بسیار مهم به حساب می آیند ، که وظیفه اصلی آن حافظت از سیگنالهای گذرانده از کابل در برابر آثار تخریب کننده امواج و میدان الکترومغناطیسی است .

به عنوان مثال ، کابلهای فرمانی که در اتاقهای فرمان نیروگاه ها ، پستهای فشار قوی ، مراکز دیسپاچینگ و صنایع ذوب فلزات  قرار دارند و یا کابل هایی که هم جوار با کابلهای برق می باشند ، معمولا در معرض تشعشعات مغناطیسی هستند و شیلد دار بودن آنها یک پیشنهاد و گاه یک ضرورت به شمار آید

ترکیب شیلد بافته شده با فویل

معمولا در کابل های فرمان شیلد به شکل گزینه اول، یعنی مس بافته شده است. کابل هایی که با شناسه CY، YSLCY و NYSLCY معرفی می شوند، همین کابل های فرمان شیلد دار هستند که از برید مسی در ساختار آنها استفاده شده است.

کابلهایی با شیلد بافته شده می توانند مقداری ، پاسخگوی کاربردهای قابل انعطاف و متحرک باشند ، که با تراکم و پوششی در حدود ۷۰ تا ۹۵ درصد به دو صورت زیر از کابل در مقابل نویزها محافظت میکند :

 • بازتاب و انعکاس امواج و جلوگیری از ورود آن ها به رساناهای کابل
 • منتقل کردن نویزها به زمین از طریق زمینی کردن شیلد

برای دریافت راهنمایی و مشاوره رایگان جهت سفارش هر یک از محصولات سیم و کابل با ما در تماس باشید  ۰۲۱۳۳۹۲۳۱۶۷ – ۰۹۱۲۷۷۹۶۸۵۲

کابل فرمان ۴ رشته

کابل کنترل و یا کابل‌فرمان ۴ رشته دارای مشخصات زیر می باشد :

ولتاژ نامی : ۳۰۰ الی ۵۰۰  ولت

محدوده دمای کاری : ۵+ تا ۴۰+ درجه سلسیوس

هادی : مس افشان

عایق : پی وی سی از نوع D

روکش میانی : PVC یا نوار پلی استر

شیلد : مس بافته شده

روکش نهایی : PVC نوع ST5

رنگ روکش : طوسی

کابل فرمان ۱۰ رشته

کابل فرمان ۱۰ رشته ایی تولید شده از مواد اولیه مرغوب مطابق با استاندارد های روز می باشند . این کابل از دیدگاه سطح مقطع و جنس روکش دارای

کابل کنترل ۱۰ رشته از دیدگاه سطح مقطع و جنس روکش دارای تنوع است.

همانگونه که میدانید ، کابل‌فرمان یا کابل کنترل معمولا تعداد رشته های بیشتری نیز نسبت به کابل برق دارند . برای کاربردهای متنوع در صنایع، کابلهای فرمان از ۴ تا ۴۰ رشته و حتی بیشتر مورد استفاده هستند . تعداد رشته ها با توجه به تجهیزات و دستگاه هایی که به کابل متصل می شوند ، تعیین و انتخاب می گرددند . که یکی از این انواع کابل فرمان کابل ۱۰ رشته ای است

کابل کنترل رسانا

رشته به صورت ساده و بدون شیلد می توانند در پروژه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند که شما می توانید انواع آن را در بازار تهیه نماید . معمولا هادی کابل فرمان از جنس مس و دارای عایق pvc هستند . از انعطاف‌پذیری قابل قبولی نیز برخوردار است. آراد کابل به صورت تخصصی انواع کابل‌فرمان و کابل‌های شیلد دار را به صورت عمده و خرده و مطابق با متراژ های سفارشی مشتریان به آنها ارائه می نماید.

کاربرد کابل فرمان

از کابل کنترل یا کابل فرمان برای ارسال سیگنال های فرمان استفاده می شود و به همین خاطر نیازی به ولتاژ بالا ندارد ، از کابل های کنترل در سطح مقطع پایین بیشتر مورد استفاده میکنند . البته تعداد رشته های به کار رفته در کابل کنترل متغیر هستند و عموما شامل رشته های ۲، ۳، ۴، ۶، ۱۰، ۲۰، ۴۰ و ۸۰ تایی هستند

ساختار کابل فرمان

  در ساختار کابل فرمان و در بخش هادی از مس آنیل شده و برای عایق از آمیزه PVC استفاده می کنند . و نحوه قرار گرفتن رشته ها در داخل کابل به این شکل است که رشته ها به صورت لایه به لایه و هم مرکز بهم تابیده شده اند و به هیچوجه از کابل های با یک رشته در مرکز استفاده نخواهد شد . البته روکش این نوع کابل در صورتی که کابل‌فرمان از نوع افشان بدون شیلد باشد ، به رنگ طوسی و از آمیزه PVC ساخته می شوند . 

این در صورتی است ، که کابل های فرمان از نوع افشان شیلد دار ، دارای روکشی از نوع نوار پلی استر است . که به دور رشته ها تابیده شده اند . کابلهای شیلد دار معمولا در تابلوهای فرمان و در مکان هایی که میدان مغناطیسی در آن وجود دارد، مورد استفاده هستند . لایه بیرونی و روکش کابل دارای ضخامت ۱ میلی متر است .  در بعضی موارد هادی کابل‌فرمان از نوع مس افشان ، نیمه افشان و مفتولی می باشد .

انواع کابل فرمان

کابل های فرمان چند رشته می توانند با برخورداری از ۲ تا ۶۱ رشته یا سیم ، فرمانهای الکتریکی را میان تجهیزات گوناگون انتقال نمایند . که در هنگام خرید و فروش این محصول، توجه به ویژگی های فنی بسیار حائز اهمیت می باشد .

کابل تخت فرمان

کابل تخت فرمان یا جرثقیل سقفی به عنوان کابل قدرت ، جهت تامین برق جرثقیل و یا کابل‌فرمان به منظور انتقال سیگنال کنترل، مورد استفاده قرار میگیرند . که کابل‌فرمان و کابل برق جرثقیل در سایزهایی و با جنس عایق و روکش متفاوت ارائه می شوند .

کابل فرمان مفتولی

این نوع کابل دارای سطح مقطع ۱٫۵×۱۹ میلی متر و دارای هادی از جس مس آنیل شده ، گروه ۱ و گروه ۲ دارای هادی مفتولی غیر قابل انعطاف ، عایق روی کابل PVC و دارای ولتاژ نامی ۳۰۰ تا ۵۰۰ ولت است .

کابل فرمان ضد آب و روغن

کابل ضد آب و روغن به کابل های لاستیکی نیز مشهور هستند . این کابل ها دارای خاصیت ضد روغن ، ضد اسید و ضد آب می باشند البته در عین حال ضد سایش و نسوز هستند . البته لازم ذکر است ، کابل های فرمان ضد روغن دارای یک عایق خاص از نوع کامپند لاستیکی است که این کابل ها را در برابر عواملی چون :

روغن ، اسید ، مواد خورنده ، آب ، حرارت بالا ، گرمای شدید و هرگونه مواد نفتی محافظت می نماید .

کابل فرمان افشان بدون شیلد

انواع کابل‌فرمان چه به صورت ساده و چه به شکل شیلد دار، دارای ساختار و کاربرد های متفاوتی هستند. همین تفاوت در ویژگی های کابل های فرمان ساده و شیلد دار باعث شده است تا به بررسی و شناخت کامل انواع کابل فرمان و همچنین پارامترهای تاثیرگذار بر خرید این نوع از کابل ها که در شکل های متفاوت عرضه می شوند بپردازیم.

مزایای استفاده از کابل کنترل

 • افزایش اطمینان شبکه در مقابل شرایط جوی و اتفاقات ناشی از برخورد اشیاء بیرونی
 • کاهش انرژی توزیع نشده به مقدار خیلی زیاد
 • کاهش تلفات با از بین بردن ، جریان نشتی در درختان و تجهیزات
 • کاهش خطر آتش‌ سوزی در مناطق مشجر و جلوگیری از تخریب محیط زیست و مرگ حیوانات
 • آزادی عمل در طراحی خطوط به دلیل کاهش فاصله حریم کابل‌های خود نگهدار
 •  نصب خط جدید کابل خود نگهدار در کنار خط قبلی بر روی یک تیر
 • نصب کابل خود نگهدار فشار ضعیف بر روی پایه‌های موجود خطوط ۲۰ کیلو ولت
 • امکان نصب خطهای تلفن و فیبر نوری روی یک پایه مشترک با حفظ حریم ۵ متر
 • راحت‌ تر بودن ترمیم تیر شکستگی در خطوط کابل خود نگهدار در قیاس با خطوط هوایی معمول و استمرار در ارائه سرویس به مشترکین
 • امکان زیبا سازی شهری با مخفی کردن کابلهای خود نگهدار در عنظار عمومی با عبوردادن کابل از روی دیوار و یا مخفی ‌کردن آنها در کانالهای بخصوص
 • مقاوم بودن نسبت به خوردگی و در نتیجه کاهش پارگی خطوط فشار ضعیف
 • کاهش میزان استفاده‌ های غیر قانونی از برق
 • تفاوت هزینه کم و قابل جبران از محل صرفه‌ جویی در خسارت خاموشی‌ ها
 • افزایش ایمنی در هنگام کار بر روی خطوط و کاهش خسارتها و ضایعات ناشی از برق‌ گرفتگی
 • کاهش احتمال اضافه ولتاژهای ناشی از رعد و برق
 • بر خلاف سیم‌های لخت ، کابل‌ های خودنگهدار هستند و لذا ارتعاشات آنها در اثر باد کم و امکان طویل نمودن اسپن‌ها میسر می باشد .
 • استفاده از پایه ‌های با کلاس پایین به سبب سبک‌ بودن کابل ها
 • به دلیل اینکه وزن کابل‌ها سبک بوده و به صورت باندل هستند لذا زمان نصب کوتاهتر می‌ باشد .
 •  استفاده از پایه ‌های کوتاه به بخاطر عایق ‌دار بودن هادی‌ ها
 • امکان نصب مدار جدید و افزایش ظرفیت خط بر روی پایه‌ها

استفاده از مس در کابل کنترل

امروزه در سیم و کابل ها قابل انعطاف حتما از رساناهای مسی استفاده می شود  ، در این بین مقطع هادی کمتر از ۱۰ میلی متر مربع ، بیشتر یک تکه و گرد هستند و مقاطع فراتر از آن از رشته سیم های نازک مسی به هم تابیده و کلاف شده ساخته شده اند . لازم به ذکر است که مقطع رسانا نه بر اساس اصول هندسی بلکه به صورت مقاطع موثر برقی طراحی ، تولید و روانه می گردند .از آن جا که روش ساخت و به ویژه روش تاب دادن و بهم فشردن رشته سیم های یک رسانای گرد و یا قطاعی شکل توسعه بسیاری یافته اند ، اهمیت مواردی که پیش از آن در تعیین مقاومت رسانا موثر هستند ، کاهش می یاید و در استانداردهای جهانی نیز انعکاس پیدا میکنند .

برند های فروشنده کابل فرمان

برندهای مختلفی کابل های خشک (مفتول) را با کیفیت و تنوع متفاوت تولید می کنند. لیست برخی از برندهای فروشنده کابل های مفتول ( خشک )عبارتند از:

فروشگاه اینترنتی سیم و کابل ستایش به عنوان یکی از نمایندگی های برند های معتبر ایرانی در زمینه فروش انواع کابل‎ خشک در خدمت شماست تا انواع کابل‌ مفتول را در سایز بندی های مختلف در خدمت شما قرار دهد.

برند هایی که عرضه کننده انواع کابل‌ مفتول می باشد شامل برند های زیر می باشد:

 • سیم و کابل البرز الکتریک نور
 • سیم و کابل خراسان افشار نژاد
 • سیم و کابل پرتو الکتریک
 • سیم و کابل مغان
 • سیم و کابل البرز پژواک
 • سیم و کابل البرز اعتماد
 • سیم و کابل زرتافته کرمان
 • سیم و کابل کسری

برای دریافت راهنمایی و مشاوره رایگان جهت سفارش هر یک از محصولات سیم و کابل با ما در تماس باشید  ۰۲۱۳۳۹۲۳۱۶۷ – ۰۹۱۲۷۷۹۶۸۵۲

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید