سیم و کابل ستایش ( ستایش کابل )

کابل فرمان

کابل فرمان که با نام کابل کنترل (Control Cable) نیز شناخته می‌شود، نوعی سیم چندرشته‌ای است که کاربردهای زیادی در بخش‌های مختلف صنعت برق دارد. تولید کابل فرمان اغلب به‌وسیله مس آنیل بافته‌شده در داخل چندین سیم صورت می‌گیرد. تولید کابل کنترل به نحوی انجام می‌شود که موجب پیشگیری از تداخل الکتریکی یا گسترش میدان الکترومغناطیسی می‌شود. علاوه بر این، کابل کنترل دارای روکش محافظی با مقاومت بالا در شرایط سخت محیطی است که از جنس پی‌وی‌سی (PVC) ساخته می‌شود. کابل فرمان با اهدافی نظیر انتقال سیگنال‌های دیجیتالی (باز و بسته کردن کلید و فرمان تابلو برق‌ها) و انتقال سیگنال آنالوگ (عبور جریان به نقاط مختلف پست) به کار گرفته می‌شود. کاربرد کابل فرمان در جریان‌های ولتاژ پایین است. استفاده از این کابل در شرایط تنش مکانیکی سبک، متوسط یا زیاد بسته به نوع کاربرد است.

برای اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت
محصولات سایت سیم و کابل ستایش با شمار های زیر در تماس باشید.

سیم و کابل ستایش، نمایندگی فروش محصولات سیم و کابل ماهان

ساعات کاری ما

شنبه تا پنجشنبه

از 9 تا 18

کابل فرمان چیست

ویژگی کابل فرمان

سیگنال‌های یک سیستم الکتریکی را نظارت و کنترل می‌کند.
ضد آب است و در برابر آب از خود مقاومت و پایداری نشان می‌دهد.
در برابر فشار و نیروهای وارده از سمت محیط پایداری دارد.
این کابل دارای عایق محافظتی بسیار مقاوم و محافظت‌کننده از کابل است.
ویژگی‌های زیر معیارهای یک کابل فرمان خوب و باکیفیت هستند:
در برابر آتش مقاوم است.
در برابر جانورانی مانند موش مقاوم است.
در برابر مواد نفتی مقاوم است.
کابل فرمان انواع مختلفی دارد که ساختار و کاربرد آن‌ها متفاوت است. یکی از این نوع کابل‌ها، کابل فرمان شیلددار است. کابل فرمان شیلددار (Shielded Cable) از جنس روکش کابل شیلددار پلی‌استر ساخته شده است. این کابل دارای اندازه‌های ۲ تا ۶۱ رشته است و حداکثر با سطح مقطع ۲.۵ میلی‌متر در بازار موجود است. این کابل در فضاهای حساس که تحت فشار و ضربه است برای مثال زیرزمین‌ها یا زیر اقیانوس‌ها، کاربرد دارد. نکته مهم در زمان استفاده از سیم فرمان شیلددار این است که نباید به طور مستقیم به برق اصلی متصل شود، زیرا می‌تواند موجب خسارت‌های سنگین شود.
سیم افشان ساده (Multi-Conductor Cable) یکی دیگر از انواع کابل فرمان بوده و بدون روکش است. سیم کنترل افشان ساده دارای لایه‌های محافظتی کمتر است و به همین دلیل، قیمت کمتری نیز دارد. اندازه‌های ۲ تا ۶۱ رشته از این کابل در بازار موجود است. این کابل در داخل ساختمان و تابلوهای فرمان کاربرد دارد.
نوع دیگر کابل فرمان، کابل تخت (Flat Cable) است. این کابل از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار است و همین ویژگی باعث شده تا از آن در فضاهای تنگ استفاده شود. چند مورد از کاربردهای کابل تخت در جاهایی مانند آسانسور، جرثقیل سقفی و نوار نقاله است.

کاربرد کابل فرمان

از کابل کنترل یا کابل فرمان برای ارسال سیگنال های فرمان استفاده می شود و به همین خاطر نیازی به ولتاژ بالا ندارد ، از کابل های کنترل در سطح مقطع پایین بیشتر مورد استفاده میکنند . البته تعداد رشته های به کار رفته در کابل کنترل متغیر هستند و عموما شامل رشته های ۲، ۳، ۴، ۶، ۱۰، ۲۰، ۴۰ و ۸۰ تایی هستند

کابل های کنترل عموما در جهت ارسال و دریافت سیگنال های کنترل و فرمان، اندازه گیری کمیت ها و همچنین کنترل عملکرد سیستم و دستگاه های الکترونیکی استفاده می گردد.

کابل های فرمان برای انتقال همه نوع سیگنالی اعم از سیگنال آنالوگ و سیگنال های دیجیتال در جهت کنترل و اندازه گیری جریان، توان، انرژی و کنترل خطوط مورد استفاده قرار می گیرند.

مهمترین کاربردهای کابل های کنترل عبارتند از:

استفاده به عنوان کابل‌های زیرزمینی، کابل کشی در آب، مکان‌های دارای شرایط خاص، سیستم‌های حفاظتی، کابل کشی در فضاهایی که احتمال ضربه به آن وجود دارد، کابل های کانالی، اماکن عمومی، تونل‌ها، جاهایی که خطر افتادن مصالح وجود دارد، پل های هوایی، معابر عمومی، کابل کشی از آب رودخانه‌ها به نقاط دیگر.مقاومت و تحمل بالای کابل های کنترل باعث شده تا مهندسان و کارفرمایان این نوع کابل ها را در انواع محیط ها و شرایط بسیار سخت استفاده کنند.

ساختار کابل فرمان

در ساختار کابل فرمان و در بخش هادی از مس آنیل شده و برای عایق از آمیزه PVC استفاده می کنند . و نحوه قرار گرفتن رشته ها در داخل کابل به این شکل است که رشته ها به صورت لایه به لایه و هم مرکز بهم تابیده شده اند و به هیچوجه از کابل های با یک رشته در مرکز استفاده نخواهد شد . البته روکش این نوع کابل در صورتی که کابل‌فرمان از نوع افشان بدون شیلد باشد ، به رنگ طوسی و از آمیزه PVC ساخته می شوند . این در صورتی است ، که کابل های فرمان از نوع افشان شیلد دار ، دارای روکشی از نوع نوار پلی استر است . که به دور رشته ها تابیده شده اند . کابلهای شیلد دار معمولا در تابلوهای فرمان و در مکان هایی که میدان مغناطیسی در آن وجود دارد، مورد استفاده هستند . لایه بیرونی و روکش کابل دارای ضخامت 1 میلی متر است .  در بعضی موارد هادی کابل‌فرمان از نوع مس افشان ، نیمه افشان و مفتولی می باشد .

کابل فرمان

انواع کابل فرمان چند رشته

به طور کلی کابل های فرمان به صورت چند رشته ای تولید می شوند و هر رشته از آنها مخصوص انتقال یک سیگنال کنترلی، حفاظتی یا اندازه گیری هستند. کابل های فرمان به کار رفته در یک محیط صنعتی را می توانیم به سیستم اعصاب در بدن موجودات زنده تشبیه کرد به این صورت که هر کدام از رشته های موجود در یک کابل فرمان حکم یکی از رشته های عصبی را در بدن ما دارند و هرکدام از آن رشته ها مسئول کنترل یکی از فرامین سیستم مورد نظر هستند.
در صنایع مختلف با توجه به بزرگی و مقیاس سیستم های الکترونیکی و همچنین محل قرارگیری کابل از انواع مختلف کابل های فرمان استفاده می شود.

انواع کابل فرمان چند رشته عبارتند از:

 • کابل فرمان افشان
 • کابل فرمان افشان شیلد دار
 • کابل فرمان تخت
 • کابل کنترل زمینی مفتولی و نیمه افشان
 • کابل کنترل زره دار
 • کابل فرمان ضد آب
 • کابل فرمان ضد روغن
 • کابل کنترل نسوز
ویژگی کابل فرمان

کابل فرمان 20 رشته

کابل‌فرمان یا کابل کنترل 20 رشته بعنوان کابل کنترل یا فرمان در سیستمهای کنترلی و اتوماسیون صنایع متنوع مورد استفاده قراردارند . کابلهای 20 رشته در سایزهای مختلفی مانند 0.75*20، 1*20، 1.5*20 و 2.5*20 در بازار موجود می باشد .

کابل فرمان 24 رشته

کابل‌فرمان 24 رشته همانطور که از عنوانش مشخص است ، دارای بیست و چهار سیم افشان یا مفتولی می باشد ، که به شکل گرد یا تخت تولید می شود . و دارای کاربردهای متنوعی در صنایع ، مراکز تولید و انتقال انرژی و آسانسورها می باشد .

کابل فرمان چند رشته

این نوع کابل به گونه ایی طراحی شده است که هر رشته از آن مختص انتقال یک سیگنال حفاظتی، کنترلی ، اندازه گیری و … را به عهده دارد . هنگامی که به یک کابل‌فرمان با تعداد رشته های زیاد در یک محیط صنعتی توجه کنیم ، می بینیم عملکردی مانند سیستم اعصاب در بدن را دارد . بطور دیگر، کابل های قدرت ، همانند رگهای انرژی رسان می باشند و کابل های فرمان مانند رشته های اعصاب هستند

✔️ به روزترین لیست قیمت برندهای معتبر ایرانی برای خرید انواع کابل فرمان(کنترل)

سیم و کابل کسری ، سیم و کابل پرتو ، سیم و کابل خراسان افشار نژاد ، سیم و کابل البرز الکتریک نور 

کابل فرمان 4 رشته

کابل کنترل و یا کابل‌فرمان 4 رشته دارای مشخصات زیر می باشد :

ولتاژ نامی : 300 الی 500  ولت

محدوده دمای کاری : 5+ تا 40+ درجه سلسیوس

هادی : مس افشان

عایق : پی وی سی از نوع D

روکش میانی : PVC یا نوار پلی استر

شیلد : مس بافته شده

روکش نهایی : PVC نوع ST5

رنگ روکش : طوسی

کابل فرمان 10 رشته

کابل فرمان 10 رشته ایی تولید شده از مواد اولیه مرغوب مطابق با استاندارد های روز می باشند . این کابل از دیدگاه سطح مقطع و جنس روکش دارای

کابل کنترل 10 رشته از دیدگاه سطح مقطع و جنس روکش دارای تنوع است.

همانگونه که میدانید ، کابل‌فرمان یا کابل کنترل معمولا تعداد رشته های بیشتری نیز نسبت به کابل برق دارند . برای کاربردهای متنوع در صنایع، کابلهای فرمان از 4 تا 40 رشته و حتی بیشتر مورد استفاده هستند . تعداد رشته ها با توجه به تجهیزات و دستگاه هایی که به کابل متصل می شوند ، تعیین و انتخاب می گرددند . که یکی از این انواع کابل فرمان کابل 10 رشته ای است

ساختار کابل فرمان

استاندارد کابل فرمان

به طور کلی کابل های فرمان به دو دسته کابل شیلدار و کابل بدون شیلد تقسیم می شنود که هرکدام ویژگی و استانداردهای خاص خودشان را دارند.

استاندارد کابل های فرمان عبارت است از:

✔️سطح مقطع هادی : تا 10 میلی متر مربع 

✔️تعداد رشته : 2 تا 80 رشته 

✔️جنس هادی : مس آنیل شده بدون اندود یا قلع اندود مطابق با استاندارد IEC 60228 یا استاندارد ISIRI 3084 .

✔️هادی کابل کنترل  : مفتولی ( کلاس ۱ ) ، نیمه افشان ( کلاس ۲) ، افشان انعطاف پذیر ( کلاس ۵)

✔️عایق : PVC یا پلی اتیلن کراسلینک شده (XLPE )

✔️پر کننده (فیلر) یا غلاف داخلی:  PVC یا PE

✔️روکش نهایی: PVC  یا PE

✔️نحوه قرارگیری رشته ها در کابل : رشته ها در یک یا چند لایه هم مرکز به هم تابیده می شوند .

✔️اتصال مستقیم به شبکه برق اصلی مجاز است .

✔️خم کردن پیاپی کابل های شیلد دار مجاز نیست .

✔️اگر کابل ها ثابت هستند برای نصب آن ها از کانال و سینی ها استفاده شود.

✔️استفاده از این کابل ها در مکان هایی که حد متعارفی از تداخل میدان دارند مجاز است.

✔️بهتر است در مکان هایی با دمای محیط بین ۵+ تا ۴۰+ درجه استفاده گردند.

اجزای کابل کولری

کابل کنترل کولر گازی

کابل فرمان اسپلیت یا کابل فرمان کولر گازی کابلی است ، که باید مسیری مطمئن برای تبادل سیگنالهای الکتریکی میان یونیت خارجی و داخلی اسپلیت فراهم آورد . در ادامه به انواع کابل مورد نیاز برای کارکردن کولرها یا سیستم های تهویه مطبوع گازی می پردازیم :

کابل برق کولر گازی ، کابل‌فرمان کولر گازی همانطور که از اسمشان مشخص است ، متوجه عملکرد آن می شویم که دسته یک به منظور تامین برق کولر به کار برده می شود و دسته دوم برای مبادله فرمانهای الکتریکی استفاده می شود

setayesh cable

کابل کنترل شیلد دار

شیلد و یا اسکرین در کابل های فرمان یکی از اجزا حفاظتی بسیار مهم به حساب می آیند ، که وظیفه اصلی آن حافظت از سیگنالهای گذرانده از کابل در برابر آثار تخریب کننده امواج و میدان الکترومغناطیسی است .

به عنوان مثال ، کابلهای فرمانی که در اتاقهای فرمان نیروگاه ها ، پستهای فشار قوی ، مراکز دیسپاچینگ و صنایع ذوب فلزات  قرار دارند و یا کابل هایی که هم جوار با کابلهای برق می باشند ، معمولا در معرض تشعشعات مغناطیسی هستند و شیلد دار بودن آنها یک پیشنهاد و گاه یک ضرورت به شمار آید

ترکیب شیلد بافته شده با فویل

معمولا در کابل های فرمان شیلد به شکل گزینه اول، یعنی مس بافته شده است. کابل هایی که با شناسه CY، YSLCY و NYSLCY معرفی می شوند، همین کابل های فرمان شیلد دار هستند که از برید مسی در ساختار آنها استفاده شده است.

کابلهایی با شیلد بافته شده می توانند مقداری ، پاسخگوی کاربردهای قابل انعطاف و متحرک باشند ، که با تراکم و پوششی در حدود 70 تا 95 درصد به دو صورت زیر از کابل در مقابل نویزها محافظت میکند :

 • بازتاب و انعکاس امواج و جلوگیری از ورود آن ها به رساناهای کابل
 • منتقل کردن نویزها به زمین از طریق زمینی کردن شیلد

برای دریافت راهنمایی و مشاوره رایگان جهت سفارش هر یک از محصولات سیم و کابل با ما در تماس باشید  09127796852 – 02136614636

کابل تخت فرمان

کابل تخت فرمان یا جرثقیل سقفی به عنوان کابل قدرت ، جهت تامین برق جرثقیل و یا کابل‌فرمان به منظور انتقال سیگنال کنترل، مورد استفاده قرار میگیرند . که کابل‌فرمان و کابل برق جرثقیل در سایزهایی و با جنس عایق و روکش متفاوت ارائه می شوند .

کابل فرمان مفتولی

این نوع کابل دارای سطح مقطع 1.5×19 میلی متر و دارای هادی از جس مس آنیل شده ، گروه 1 و گروه 2 دارای هادی مفتولی غیر قابل انعطاف ، عایق روی کابل PVC و دارای ولتاژ نامی 300 تا 500 ولت است .

کابل فرمان ضد آب و روغن

کابل ضد آب و روغن به کابل های لاستیکی نیز مشهور هستند . این کابل ها دارای خاصیت ضد روغن ، ضد اسید و ضد آب می باشند البته در عین حال ضد سایش و نسوز هستند . البته لازم ذکر است ، کابل های فرمان ضد روغن دارای یک عایق خاص از نوع کامپند لاستیکی است که این کابل ها را در برابر عواملی چون :

روغن ، اسید ، مواد خورنده ، آب ، حرارت بالا ، گرمای شدید و هرگونه مواد نفتی محافظت می نماید .

کابل فرمان افشان بدون شیلد

انواع کابل‌فرمان چه به صورت ساده و چه به شکل شیلد دار، دارای ساختار و کاربرد های متفاوتی هستند. همین تفاوت در ویژگی های کابل های فرمان ساده و شیلد دار باعث شده است تا به بررسی و شناخت کامل انواع کابل فرمان و همچنین پارامترهای تاثیرگذار بر خرید این نوع از کابل ها که در شکل های متفاوت عرضه می شوند بپردازیم.

مزایای استفاده از کابل کنترل

 • افزایش اطمینان شبکه در مقابل شرایط جوی و اتفاقات ناشی از برخورد اشیاء بیرونی
 • کاهش انرژی توزیع نشده به مقدار خیلی زیاد
 • کاهش تلفات با از بین بردن ، جریان نشتی در درختان و تجهیزات
 • کاهش خطر آتش‌ سوزی در مناطق مشجر و جلوگیری از تخریب محیط زیست و مرگ حیوانات
 • آزادی عمل در طراحی خطوط به دلیل کاهش فاصله حریم کابل‌های خود نگهدار
 •  نصب خط جدید کابل خود نگهدار در کنار خط قبلی بر روی یک تیر
 • نصب کابل خود نگهدار فشار ضعیف بر روی پایه‌های موجود خطوط 20 کیلو ولت
 • امکان نصب خطهای تلفن و فیبر نوری روی یک پایه مشترک با حفظ حریم 5 متر
 • راحت‌ تر بودن ترمیم تیر شکستگی در خطوط کابل خود نگهدار در قیاس با خطوط هوایی معمول و استمرار در ارائه سرویس به مشترکین
 • امکان زیبا سازی شهری با مخفی کردن کابلهای خود نگهدار در عنظار عمومی با عبوردادن کابل از روی دیوار و یا مخفی ‌کردن آنها در کانالهای بخصوص
 • مقاوم بودن نسبت به خوردگی و در نتیجه کاهش پارگی خطوط فشار ضعیف
 • کاهش میزان استفاده‌ های غیر قانونی از برق
 • تفاوت هزینه کم و قابل جبران از محل صرفه‌ جویی در خسارت خاموشی‌ ها
 • افزایش ایمنی در هنگام کار بر روی خطوط و کاهش خسارتها و ضایعات ناشی از برق‌ گرفتگی
 • کاهش احتمال اضافه ولتاژهای ناشی از رعد و برق
 • بر خلاف سیم‌های لخت ، کابل‌ های خودنگهدار هستند و لذا ارتعاشات آنها در اثر باد کم و امکان طویل نمودن اسپن‌ها میسر می باشد .
 • استفاده از پایه ‌های با کلاس پایین به سبب سبک‌ بودن کابل ها
 • به دلیل اینکه وزن کابل‌ها سبک بوده و به صورت باندل هستند لذا زمان نصب کوتاهتر می‌ باشد .
 •  استفاده از پایه ‌های کوتاه به بخاطر عایق ‌دار بودن هادی‌ ها
 • امکان نصب مدار جدید و افزایش ظرفیت خط بر روی پایه‌ها

برند های فروشنده کابل فرمان

برندهای مختلفی کابل های خشک (مفتول) را با کیفیت و تنوع متفاوت تولید می کنند. لیست برخی از برندهای فروشنده کابل های مفتول ( خشک )عبارتند از:

فروشگاه اینترنتی سیم و کابل ستایش به عنوان یکی از نمایندگی های برند های معتبر ایرانی در زمینه فروش انواع کابل‎ خشک در خدمت شماست تا انواع کابل‌ مفتول را در سایز بندی های مختلف در خدمت شما قرار دهد.

برند هایی که عرضه کننده انواع کابل‌ مفتول می باشد شامل برند های زیر می باشد:

 • سیم و کابل البرز الکتریک نور
 • سیم و کابل خراسان افشار نژاد
 • سیم و کابل پرتو الکتریک
 • سیم و کابل مغان
 • سیم و کابل البرز پژواک
 • سیم و کابل البرز اعتماد
 • سیم و کابل زرتافته کرمان
 • سیم و کابل کسری

برای دریافت راهنمایی و مشاوره رایگان جهت سفارش هر یک از محصولات سیم و کابل با ما در تماس باشید  09127796852 – 02136614636

انواع کابل فرمان چند رشته

کابل کنترل نسوز

کابل های کنترل نسوز از پرکاربردترین کابل های فرمان در انواع صنایع هستند که برای انتقال داده ها، اندازه گیری و کنترلِ اتاق های کنترل ، واحد های صنعتی و نیروگاه ها مناسب هستند و قابلیت نصب در فضای باز و یا بصورت دفن در زمین را دارند.

از کابل کنترل نسوز در سیستم های دیجیتال و جهت ارتباط بین سولنوئید ها (شیرهای برقی) به صورت بدون شیلد و برای سیستم های آنالوگ از انوع شیلدار زوجی استفاده می شود. از سایر ویژگی های این کابل ها می توان به مواردی از قبیل مقاوم بودن در برابر نور خورشید ، اسید ها ، الکل ها ، روغن ها با وزن مولکولی بالا ، اشعه مادون قرمز ، ماورا بنفش ، اشعه گاما و شرایط جوی مانند محیط سرد و خشک و کویری و محیط های شرجی با رطوبت بالا اشاره کرد .

کابل های فرمان نسوز در انواع صنایع اعم از پتروشیمی، خودرو سازی ، صنایع دفاعی ، هوا فضا، کشتی سازی ، واگن سازی ، اعلام و اطفاء حریق ، پالایشگاه ها ، موتور های صنعتی ، تابلو برق های صنعتی و لوازم تابلو برق های کشور و … مورد استفاده قرار می گیرند .

کابل NYSLY

کابل NYSLY یا کابل کنترل افشان از انواع کابل های کنترل بدون شیلد است که کاربردهای گوناگونی دارند. این کابل ها بسته به کاربردشان در تعداد رشته های مختلف تولید می شوند.
درسیستم نامگذاری این کابل ها هر کدام از حروف نشانگر یکی از ویژگی های خاص این نوع کابل هستند به این صورت که، حرف N معرف استاندارد محصول است که عبارت است از استاندارد ملی ایران ISIRI 607-7 و استاندارد بین المللی IEC 60227-7. دو حرف Y نشانگر PVC برای عایق و روکش این کابل ها و SL نمایانگر کابل فرمان است.

این کابل ها که با روکش های به رنگ طوسی و مشکی و در تعداد رشته هایی بین 2 تا 40 رشته و همچنین سطح مقطع هادی 0.5 تا2.5 میلیمتر تولید می شوند و معمولا در تابلوهای کنترل و کابل کشی های داخل ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند.

کابل  NYSLCY

کابل‌های کنترل افشان  شیلدار هستند که عایق و روکش میانی از جنس PVC داشته و دارای بافت مسی جهت محافظت در برابر میدان‌های الکترو مغناطیسی هستند. روکش خارجی این کابل ها نیز از جنس PVC است.

کابل های NYSLCY مناسب استفاده در محدوده دمایی 5 تا 40 درجه سانتی گراد و ولتاژ اسمی 300 تا 500 ولت هستند. استاندارد مرجع این کابل ها ISIRI 607 – 7 ملی و IEC 60227 – 7 بین المللی است.

این نوع کابل‌ها معمولا برای استفاده در تابلوهای فرمان و مکان‌هایی با میدان مغناطیسی منسب هستند این کابل ها برای استفاده در فضای آزاد و سیستم‌های نقاله توصیه نمی‌شوند.

کابل NYRY

کابل کنترل زره دار که با نام کابل فرمان NYRY نیز شناخته می شود یکی دیگر از کابل فرمان های پر کاربرد در صنعت است که با استاندارد ISIRI 3569-1، ولتاژ اسمی 1 و 0.6 و با هادی از جنس مس انیل شده کلاس 1و 2 تولید می شود. جنس عایق و فیلر این کابل ها PVC  است و زره ای از جنس سیم فولادی گالوانیزه دارند.

کابل های فرمان زره دار در انواع تابلوهای توزیع ، نیروگاه ها، کنتور برق منازل،کابل های روشنایی خیابان ها، کابل های کنترل جهت انتقال پالسهای کنترلی، داده های آزمون و به طور کلی در محل هایی که حفاظت الکتریکی و مکانیکی مورد نیاز باشد به کار گرفته می شوند.

کابل های کنترل زره دار در انواع مکان های مختلف مانند زیر خاک ، درون آب، داخل ساختمان ، کانال های کابل کشی و … نصب می گردند. از این نوع کابل می توان همزمان بعنوان حفاظ خنثی ، سیم ارت یا حتی اسکرین استفاده کرد.

کابل فرمان YSLY

کابل فرمان افشان یا کابل فرمان YSLY ساده ترین و مقرون به صرفه ترین کابل فرمان موجود در بازار است که از ویژگی های خوب آن می توان به مقرون به صرفه بودن و انعطاف پذیری بالای این محصول اشاره کرد. کابل فرمان افشان هادی از جنس مس دارد وجنس عایق و روکش آن PVC  است. این کابل پر مصرف مناسب استفاده در بازه دمایی 5 تا 40 درجه بوده و ولتاژ اسمی 300 تا 500 ولت را تحمل می کند.

سایزهای کابل YSLY

2کابل کنترل افشان بسته به کاربرد آن از تعداد رشته هایی مابین بازه 2 تا 62 رشته و سطح مقطع هادی 0.5 تا 2.5 طراحی و تولید می گردد. از مهمترین کاربردهای کابل ها YSLY می توان به استفاده به عنوان کابل فرمان بازوی رباتیک کارخانه ها، کابل کنترل دستگاه CNC و دستگاه های مشابه، کابل دستگاه های اندازه گیری ولتاژ، جریان، وزن، دما و فشار، کابل فرمان درب های اتوماتیک و … اشاره کرد.

📌 سیم و کابل ستایش

عرضه کننده و نمایندگی برترین برندهای سیم و کابل ایرانی در بازار لاله زار تهران همراه با به روزترین لیست قیمت سیم و کابل

استفاده از مس در کابل کنترل

امروزه در سیم و کابل ها قابل انعطاف حتما از رساناهای مسی استفاده می شود  ، در این بین مقطع هادی کمتر از 10 میلی متر مربع ، بیشتر یک تکه و گرد هستند و مقاطع فراتر از آن از رشته سیم های نازک مسی به هم تابیده و کلاف شده ساخته شده اند . لازم به ذکر است که مقطع رسانا نه بر اساس اصول هندسی بلکه به صورت مقاطع موثر برقی طراحی ، تولید و روانه می گردند .از آن جا که روش ساخت و به ویژه روش تاب دادن و بهم فشردن رشته سیم های یک رسانای گرد و یا قطاعی شکل توسعه بسیاری یافته اند ، اهمیت مواردی که پیش از آن در تعیین مقاومت رسانا موثر هستند ، کاهش می یاید و در استانداردهای جهانی نیز انعکاس پیدا میکنند .

بروزرسانی در تاریخ 1402/02/30