"> تعریف سیم و کابل در صنعت برق | معرفی انواع سیم و کابل | سیم و کابل ستایش

تعریف سیم و کابل

امروزه صنعت برق چنان بر زندگی بشر تاثیر گذاشته است که حتی تصور زندگی بدون استفاده از برق برای همگان غیر ممکن محسوب می شود. در این صنعت شاید چیزی که زیاد به گوش همه ی ما خورده باشد استفاده از انواع سیم و کابل است و همه ی ما انتقال برق را در استفاده از سیم و کابل ها می دانیم. گاهی ممکن است این دو ابزار مهم در برق به اشتباه یکسان در نظر گرفته شوند. در تعریف سیم و کابل که در بیشتر سایت ها ارائه می شود گاهی ممکن است به دلیل اصطلاحات رایج اشتباهاتی رخ دهد. به همین دلیل شاید بهتر باشد در ابتدا ذهنیت غلطی که در مورد تعریف سیم و کابل در ذهن اکثر ما جای گرفته است را اصلاح کنیم.

گاهی در تعریف سیم و کابل می گویند، که سیم یک رشته ای اما کابل چند رشته ای است که در واقع این تعبیر درست نیست.

در معرفی سیم و کابل این موضوع که کابل شامل مجموعه ای از چند سیم است و چند رشته ای است کاملا درست است اما هر هادی که ما به صورت یک رشته ای می بینیم لزوما یک سیم نیست. برای اثبات این موضوع می توانیم به کابل فشار ضعیف آرمور اشاره کنیم که به خوبی بیانگر این موضوع است. دیگر اشتباه رایجی که در معرفی سیم و کابل وجود دارد این است که، هر هادی که قطر کمتری داشته باشد سیم و هر هادی که قطر بالاتری داشته باشد کابل است. برای رد این موضوع می توانیم به سیم های ارت با سایز ۱*۱٫۵ و سیم های نیمه افشان با سایز ۱*۷۰ اشاره کرد که قطر بالایی دارند اما به عنوان سیم شناخته می شوند. حال که ذهن شما با تعاریف غلط در این حوزه آشنا شد در ادامه یک مفهوم درست از تعریف سیم و کابل را بیان می کنیم.

مشخصات کابل افشان

مفهوم درست از تعریف سیم و کابل

در معرفی سیم و کابل باید گفت در استفاده از هادی ها در کاربرد های مختلف، لازم است که برای محافظت آن در برابر عواملی مانند برق گرفتگی، نشتی و ایجاد محافظت فیزیکی از یک لایه یا پوشش به عنوان عایق برای آن استفاده کرد چرا که به دلایل گفته شده نمی توان آن را به صورت یک هادی لخت استفاده کرد. در این صورت هادی عایق شده را سیم می نامند. گاهی بر اثر نیاز لازم است که چند سیم را در کنار یکدیگر قرار داد و یا بر روی سیم لایه هایی مانند آرمور، شیلد یا اسکرین اضافه کرد، در این صورت به یک لایه دیگر به نام شیت بیرونی نیاز داریم تا سیم ها را در کنار هم قرار دهد و یک ساختار جدید را به وجود آورد. به این ساختار جدید ایجاد شده کابل می گویند.

در واقع شاید بهتر باشد در تعریف سیم و کابل بگوییم که عایق استفاده شده در سیم یک لایه است اما عایق استفاده شده در کابل دو لایه است. البته این نکته را هم در نظر بگیرید که تعاریف ارائه شده فقط در مواردی که سطح ولتاژ فشار ضعیف باشد صدق می کند. چون در بحث ولتاژ فشار متوسط و فشار قوی به هر شکلی از هادی لخت که از نوع هوایی یا روکش دار باشد، کابل گفته می شود.

در تعریف سیم و کابل هم مانند هر مورد دیگری استثنا وجود دارد برای مثال می توان به ACSR اشاره کرد که یک هادی است و به صورت هوایی در دو سطح ولتاژ ضعیف و ولتاژ متوسط با سه حالت تک روکشی، لخت و ۳ روکشه استفاده می شود. اما جالب است که در همه ی این حالت ها به آن کابل می گویند. مانند مورد ذکر شده استثنا های دیگری هم وجود دارد که شاید از تعریف ما پیروی نکنند و باید به آن ها توجه کرد.

 

برای خرید انواع سیم و کابل با ما تماس بگیرید.

 

 

با فروشگاه سیم و کابل ستایش، لذت خرید اینترنی مطمئن را تجربه کنید.

 

 

 

تلفن تماس : ۳۳۹۲۳۱۶۷۰۲۱

تلفن همراه : ۰۹۱۲۷۷۹۶۸۵۲ – ۰۹۳۵۱۰۶۰۱۳۲

خرید سیم و کابل

مقاله تعریف سیم و کابل را به اشتراک بزارید
همچنین در صورت داشتن هرگونه سوال، پرسش خود را کامنت کنید.
کارشناسان سیم و کابل ستایش در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید