">سیم افشان چیست | مشخصات سیم افشان اساندارد | سیم و کابل ستایش

همان طور که می دانیم در صنعت برق و ابزار مربوط به آن سیم و کابل دو مفهوم جدا از هم هستند و هر کدام در جایگاه خود کاربرد دارند. اما در مورد مفهوم افشان باید گفت که، هر دو مفهوم را دربرمی گیرد. در واقع باید گفت سیم افشان از یک سیم تک رشته ای تشکیل شده است که جنس هادی آن از مس و عایق آن از جنس پی وی سی می باشد. البته سیم‌های افشان با جنس هادی آلومینیوم هم موجود هستند اما بهترین نوع آن سیم با هادی مسی است و دلیل آن هم این است که، هادی های آلومینیومی با اکسیژن هوا ترکیب می شوند و باعث اکسید شدن فلزات می شوند که این اکسید شدن طول عمر مفید سیم را کاهش می دهد. استفاده از هادی مسی باعث انتقال و توزیع بهتر و سریع تر نیروی برق می شود اما شاید استفاده از این جنس در سیم کشی های داخلی یا مصارف عمومی، دارای اشکالات فنی باشد. هر گاه عبارت AF یاMH  را روی یک سیم مشاهده کردید آن سیم، سیم افشان است. عایق استفاده شده در سیم های افشان باید مقاومت بالا و انعطاف پذیری مناسب داشته باشد. معمولا ولتاژ نامی آن برای مقطع ا میلی متر در حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰  و برای سطح های بیشتر معمولا بین ۴۵۰ تا ۷۵۰ است. این سیم یکی از انعطاف پذیر ترین سیم ها است و به همین دلیل در مصارف مختلفی کاربرد دارد. از سیم افشان در صنعت برق استفاده فراوانی می شود که از جمله می توان به داخل وسایل برقی، در محیط های خشک، روی گچ، حفاظت از سیستم روشنایی، زیر لوله و … اشاره کرد. این نوع سیم ها برای کانال های کابل کشی، سینی کابل، کابل کشی و مخازن نمی توانند استفاده شوند. تمام سیم های افشان مورد استفاده باید مورد تائید استاندارد ملی ایران و یا استاندارد بین المللی IEC باشند.

مشخصات کابل افشان
4.7/5

انواع سیم افشان

سیم افشان هم مانند همه ی سیم های دیگر دارای انواع مختلفی است که متناسب با نیاز می توان از هر کدام استفاده کرد. دو نوع تقسیم بندی را می توان برای این نوع سیم ها در نظر گرفت. یک تقسیم بندی بر اساس نوع هادی استفاده شده در آن است و تقسیم بندی دیگر بر اساس اندازه ولتاژ نامی آن است. در نوع اول سه نوع سیم افشان آلومینیومی، سیم افشان آلومینیومی با پوشش مسی و سیم افشان مسی وجود دارد که در این تقسیم بندی نوع مسی از قیمت و کیفیت بالاتری برخوردار است. نوع دیگری که می توان سیم های افشان را تقسیم بندی کرد:

۱٫  با رنج ولتاژ ۳۰۰ تا ۵۰۰  

۲٫ با رنج ولتاژ ۴۵۰ تا ۷۵۰ 

سیم ها با ولتاژ نوع اول در مصارفی مانند درون لوله یا زیر و روی گچ استفاده می شوند. کاربرد دیگر آن استفاده در لوله های خرطومی است. 

ازنوع ۴۵۰ تا ۷۵۰ ولت در مناطق خشک استفاده می شود. این نوع بیشتر در وسایل الکتریکی کاربرد دارد. مثلا می توان در سیستم های روشنایی این سیم ها را دید. امروزه در بازار نوع تقلبی هر کدام از این سیم ها به چشم می خورد بنابراین باید به نکات اصل بودن سیم هنگام خرید توجه کنید. برای مثال وجود عبارت ISIRI بر روی سیم نشانه ی اصل بودن سیم است. از نکات دیگری که برای تشخیص اصل بودن انواع سیم افشان باید به آن ها توجه کرد می توان به تعداد رشته های سیم، ضخامت روکش، جنس هادی و رنگ هادی اشاره کرد.

مشخصات سیم افشان استاندارد

اولین نکته ای که برای استاندارد شناخته شدن سیم افشان مهم است، ولتاژ نامی آن است و باید در آزمون های الکتریکی انجام شده بر روی آن ولتاژ درست را نشان دهد. ساختمان هادی ها در این سیم باید مطابق استاندارد ها انعطاف لازم را داشته باشند. جنس عایق انتخابی باید مطابق با استاندارد تعیین شده باشد. از موارد مهم دیگر ضخامت عایق سیم افشان است که باید ضخامت متوسط آن ۰/۷ میلی متر باشد. قطر خارجی این سیم ها باید طبق استاندارد ها از ۲/۸ میلی متر بالاتر و از ۳/۴ میلی متر پایین تر نباشد. در مورد نشانه های نوشته شده بر روی سیم های افشان باید پیوستگی وجود داشته باشد یعنی فاصله دو سری نوشته باید کمتر از ۲۷۵ میلی متر باشد. برای این که این سیم ها نشان استاندارد را دریافت کنند نباید نشانه های نوشته شده بر روی آن پاک شوند. برای تست سیم در این مرحله با استفاده از یک پارچه پنبه ای مرطوب به مدت ده دقیقه شماره سیم را می سابند اگر در این مدت شماره پاک نشود استاندارد لازم را دریافت می کند. برای این که سیم های افشان مطابق با استاندارد باشند مقاومت هادی آن را بررسی می کنند. حداکثر مقاومت در نظر گرفته شده برای این سیم در نظر گرفته می شود باید برابر ۱۳/۳ اهم بر کیلومتر باشد. اگر مقدار مقاومت از این عدد بیشتر باشد نشان می دهد که قطر سیم یا این که تعداد رشته های استفاده شده کم است.

 مورد دیگر قطر مفتول هادی است. برای سیم افشان ۱/۵، قطر مفتول آن باید ۰/۲۶۰ میلی متر باشد. مقاومت عایقی سیم افشان در دمای ۷۰ درجه سانتی گراد باید حداقل برابر ۰/۰۱ مگا اهم باشد تا بتواند استاندارد را دریافت کند. خواص مکانیکی سیم باید بررسی شود و در محدوده دمای ۷۰ درجه سانتی گراد دارای استقامت مکانیکی و قدرت کشسانی کافی باشد. قدرت کشسانی سیم های افشان قبل از کهنگی باید ۱۲/۵ نیوتن بر میلی متر باشد. منظور از کهنگی شرایطی است که در آن باید ۱۰۰  میلی متر از سیم در دمای ۸۰ درجه سانتی گراد در داخل آون ۷ شبانه روز دوام بیاورد. در تائید استاندارد های بین الملل در مورد سیم افشان ساختمان سیم هم اهمیت دارد و به این صورت است که باید عایق سیم به راحتی از هادی جدا شود. با توجه به این که امکان دارد هر سیم در مناطق مختلف آب و هوایی استفاده شود باید خمش عایق آن بررسی شود. این تست به این صورت است که سیم را به مدت ۱۶ ساعت در دمای -۱۵ درجه قرار می دهند و بعد از آن با استفاده از دستگاه خمش میله ای با قطر و تعداد دور معین را روی آن قرار می دهند اگر در این شرایط عایق دچار ترک نشود دارای استاندارد است.

مشخصات کابل افشان

 

برای خرید انواع سیم و کابل با ما تماس بگیرید.

 

 

با فروشگاه سیم و کابل ستایش، لذت خرید اینترنی مطمئن را تجربه کنید.

 

 

 

تلفن تماس : ۳۳۹۲۳۱۶۷۰۲۱

تلفن همراه : ۰۹۱۲۷۷۹۶۸۵۲ – ۰۹۳۵۱۰۶۰۱۳۲

خرید سیم و کابل

مقاله سیم افشان را به اشتراک بزارید
همچنین در صورت داشتن هرگونه سوال، پرسش خود را کامنت کنید.
کارشناسان سیم و کابل ستایش در اسرع وقت پاسخگو شما خواهند بود.

Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram

کارشناسان سیم و کابل ستایش مقالات دیگری در زمینه‌های زیر برای شما آماده کرده‌اند.

حتما مطالعه کنید.

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید