📞  02133923167 | 💬 09126596164

کابل آلومینیوم چیست

کابل آلومینیوم، یکی از انواع سیم و کابل است که به عنوان جایگزین کابل‌های مسی، اتصال و یا انتقال جریان الکتریکی را انجام می‌دهد. رسانای درون این کابل‌ها، از جنس آلومینیوم است که در خطوط برق رسانی، خطوط انتقال و توزیع برق، جریان الکتریکی را از یک نقطه به نقطه دیگر منتقل می‌کند و بیشترین استفاده آن در صنایع توزیع برق است. استفاده از فلز آلومینیوم در صنعت جهانی صرفه اقتصادی دارد، و به علت افزایش مستمر قیمت مس که یک فلز گران قیمت است به صورت روز افزون در حال گسترش است. به صورت کلی کابل آلومینیومی، سبک است و وزن کمتری در مقایسه با کابل مسی دارد که قادر است وظیفه خود را به خوبی انجام دهد. به طور معمول، کابل آلومینیومی در دو نوع کابل زمینی و خودنگه‌دار تولید می‌شود.

کابل‌های آلومینیومی زمینی در کابل‌کشی، درون زمین و یا داخل دیوار قرار می‌گیرند؛ زیرا طراحی آن‌ها به صورتی است که نباید تحرک یا جابجایی داشته باشند، به این ترتیب در مکان ثابتی نصب می‌شوند. از کابل خودنگه‌دار در مسیرهای کم عرض و با وجود موانعی مثل درخت یا از این قبیل که امکان رعایت حریم خطوط برق و نکات ایمنی برق وجود ندارد، به کار گرفته می‌شوند. لازم است بدانید که فلز آلومینیومی در کابل آلومینیومی، نسبت به مس شکننده‌تر است و خاصیت شکل‌پذیری زیادی ندارد، بنابراین فقط به صورت خشک و مفتول تولید می‌شوند. از این کابل‌های ارزان، بدون داشتن نگرانی نسبت به دزدی آن، در محیط‌های عمومی و باز می‌توان استفاده کرد.

کابل آلومینیوم

مشاهده انواع سیم و کابل در فروشگاه سیم و کابل ستایش

برند سایزقیمت (ریال)برندسایزقیمت (ریال)
کسری6*2140.000کسری10*2188.000
کسری16*2250.000کسری25*2340.000
کسری35*2430.000کسری10*4230.000
کسری16*4380.000کسری25*4480.000
کسری35*4650.000کسری16*5440.000
کسری25*5600.000کسری35*5720.000
کسری25+16*3450.000کسری35+16*3560.000
کسری50+25*3660.000کسری70+35*3-
پرتو الکتریک10*3-پرتو الکتریک16*3-
پرتو الکتریک10*4-پرتو الکتریک16*4-
پرتو الکتریک25+16*4-پرتو الکتریک35+16*4-

کاربرد کابل آلومینیومی

پس از جنگ جهانی دوم به طور چشمگیری استفاده از این کابل گسترش یافت به طوری که امروزه شرکت‌ها بیشتر تمایل دارند از آن برای ساخت و تولید خطوط برق، به ویژه در خطوط فشار ضعیف استفاده کنند.

اول صرفه اقتصادی قابل توجه این نوع کابل‌ها در مقایسه با دیگر کابل‌ها یعنی ارزان‌تر بودن آن و دوم‌رسانایی بیشتر این کابل باعث انتقال بیشتر برق از طریق زیر ساخت‌های مشابه می‌شود. آلیاژ‌های آلومینیوم به طور عمده در ساخت قطعات میکروالکترونیکی و الکترونیکی و طور ویژه خازن‌ها به کار ‌می‌روند. بعضی کشور‌ها حتی برای ستون‌های خطوط برق از آلومینیوم استفاده می‌کنند.

در تولید ترانسفورماتور و موتور‌های ولتاژ به صورت وسیعی از آلومینیوم استفاده می‌کنند و تولید آنتنها خصوصاً آنتن تلویزیون با استفاده از این کابل است.

در شبکه آب و برق از کابل و سیم آلومینیوم برای انتقال و توزیع برق استفاده می‌شود و از دیگر استفاده‌هایی که انواع آن دارد، در سیم‌کشی ساختمان‌های مسکونی، سیم‌کشی برخی هواپیما‌ها، توزیع برق در خطوط محلی است.

مشخصات کابل آلومینیوم

از بهترین و مناسب‌ترین کابل‌های موجود کابل آلومینیومی است که تصور برخی بر این است که این کابل مقاومت زیادی دارد و آن را جایگزین خوبی برای کابل مسی نمی‌بینند؛ و می‌گویند افت ولتاژ در دمای زیاد باعث ایجاد مشکل در عملکرد کابل می‌شود کاملاً اشتباه است. در حقیقت دو کابل مسی و آلومینیوم عملکردی کاملاً مشابه دارند و از هر دوی آن‌ها در انتقال و توزیع برق کاربرد دارند. این نوع کابل‌ها یعنی نوع آلومینیومی از یک روکش هادی تشکیل شده‌اند که جنس آن از فلز آلومینیوم است؛ که به دلیل مقاومتی که در مقایسه با کابل مس دارد، جریان الکتریکی را به راحتی از خود عبور می‌دهد. ویژگی خوب دیگری که دارد وزن کم آن است که می‌توان به راحتی آن را نصب کرد و با خاطری جمع در مکان‌های زیادی از آن می‌توان استفاده کرد که به طور مثال می‌توان به نصب آن در تیر برق اشاره کرد. برای به دست آوردن وزن و اندازه کابل برق آلومینیومی باید سایز مقطع کابل را در ۰. ۲۷ ضرب کنید و آنچه که به دست آمد وزن کابل در هر متر است. NA حروف اختصاری هک شده‌ای است که نشان این نوع کابل‌ها است. حرف N نشان استاندارد آن است که تعیین شده بر اساس استاندارد VDE DIN است و حرف A نشان‌دهنده جنس هادی آلومینیومی که مخفف دو کلمه Aluminium conductor است.

قیمت کابل آلومینیوم

عمده‌ترین فرقی که بین کابل مس و آلومینیومی وجود دارد، قیمت و هزینه آن‌ها است که با توجه به آنچه که گفته شد، قیمت سیم آلومینیومی همیشه در مقایسه با کابل مسی به طور تقریبی نصف یا حتی یک سوم است که آن را یک مزیت بهتر برای این نوع کابل‌ها به شمار برد. عوامل مهمی که قیمت این نوع کابل را تحث تأثیر می‌گذارند، مقدار ولتاژ متغییر و متراژ کابل، برند، تعداد رشته، زره دار یا بی‌زره بودن را می‌توان نام برد. واضح است که هر چه اندازه کابل بزرگتر باشد، به نسبت آن قیمت بالاتر می‌رود و قیمت کابل‌های فشار متوسط از کابل‌های فشار ضعیف بیشتر است. از جمله برند‌های برجسته ایرانی که در زمینه تولید این نوع کابل‌ها فعالیت دارند، می‌توان یزد، مشهد، اصفهان، شهاب جم، ماهان و… را نام برد. برای گرفتن اطلاعات در مورد قیمت انواع کابل از جمله قیمت روز کابل آلومینیومی، قیمت کابل برق آلومینیومی زمینی و قیمت کابل آلومینیومی زمینی می‌توان به فروشگاه‌های اینترنتی فعال در این عرضه مراجعه کرد و راهنمایی لازم را از آن‌ها دریافت کرد تا متناسب با نیازی که دارید، جنس ارزان و با کیفیت خریداری کنید.

خرید کابل آلومینیوم

کابل‌های آلومینیومی محصولی است که کاربرد و مزیت‌های فراوانی دارد و پرمصرف‌ترین کابل به شمار می‌رود که در برند‌ها و اندازه‌های متفاوت ساخته و در بازار ارائه می‌شود و فروش بالایی دارد. در زمان خرید سایز مناسب از نکاتی که باید به آن توجه کرد، هدایت الکتریکی این کابل‌ها به نسبت کابل‌های کمتر است؛ پس هنگامی که قصد خرید کابل‌های آلومینیومی را دارید، سایزی را تهیه کنید که یک الی دو سایز از کابل‌های مسی بیشتر باشد که ولتاژ در مسیر افت نکند. همچنین هنگامی بهترین خرید را می‌توان انجام داد که کالای انتخابی بر حسب مشخصات فنی از جمله مقدار ولتاژ، محل نصب و… ارزیابی شود. باید بدانید ولتاژ نامی، اندازه کابل و نوع آن تعیین‌کننده قیمت کابل است.برای خرید بهتر می‌توانید با فروشگاه سیم و کابل ستایش تماص حاصل فرمایید. فروشگاه سیم و کابل ستایش نمایندگی فروش کابل آلومینیومی است.

قیمت کابل آلومینیوم

فروش کابل آلومینیوم:  02133923167

انواع کابل آلومینیومی

همانند کابل‌های دیگر، کابل آلومینیوم نیز انواعی دارند که از جهت روکش، سطح مقطع و اندازه متفاوت هستند. در اینجا به معرفی سه مورد از آن‌ها که استفاده بیشتری دارند، می‌پردازیم.

کابل آلومینیومی هوایی

این نوع از کابل‌ها در محیط‌های بیرونی مثل تیر برق و دکل به کار ‌می‌روند و در سه دسته تقسیم‌بندی می‌شوند که هر یک کاربرد خود را دارد. کابل هوایی AAC، برای ولتاژ کم و متوسط کاربرد دارد و هادی آن آنیل نشده و با حفظ استاندارد به هم تابیده شده تا استحکام کافی برای نیرو‌های کششی در زمان نصب داشته باشد. کابل هوایی AAAC، از هادی با ولتاژ متوسط و رو به بالا تشکیل شده است و در کابل ACSR هادی آنیل نشده با طول تاب معین به دور سیم گالوانیزه پیچیده شده برای ولتاژ‌های قوی استفاده دارد.

کابل آلومینیوم افشان

کابل آلومینیومی افشان به طور معمول دو یا چند رشته افشان دارد که در نوع سبک آن عایق PVC از نوع D به کار رفته است، ولی عایقی که در کابل قدرت افشان آن است، از PVC از گروه A است. نوع قدرت آن جهت تأمین انرژی الکتریکی مکان‌هایی که احتمال صدمه مکانیکی کم است؛ مثل ساختمان‌ها، زیر خاک، مصرف صنعتی به کار می‌رود نوع سبک این کابل در موارد مختلفی مثل وسایل برقی، اتصال لوازم خانگی، کابل‌های ورودی و… که دو شاخه به طور ثابت به کابل نصب شده است، کاربرد دارد. خوب است بدانید که چون هادی آلومینیومی زودتر از هادی مسی با اکسیژن واکنش می‌دهد که منجر به زنگ زدگی و کاهش عمر کابل می‌شود، در نتیجه هادی مسی بهتر از کابل افشان آلومینیومی است. AF و MH علائمی است که روی کابل افشان آلومینیومی نوشته شده است که بر حسب استاندارد‌های بین‌المللی و ایرانی IEC ۶۰۲۲۸ و ISIRI ۳۰۸۴ ساخته می‌شوند. به علت شکنندگی زیادی که فلز آلومینیومی دارد، استفاده از آن در کابل افشان مناسب نیست.

کابل آلومینیوم خودنگه‌دار

کابل‌های خودنگه‌دار که به نام کابلABC نیز نامیده می‌شوند، در سال‌های اخیر کاربرد‌های زیادی در سیستم‌های برق‌رسانی تک فاز و سه فاز دارند ولی همچنان برخی کشور‌های در حال توسعه از هادی لخت استفاده می‌شود. در صورتی که در کشور‌های توسعه یافته استفاده از کابل خودنگه‌دار در توزیع برق رواج دارد. در ساخت نوع سه فاز، شش رشته هادی به کار می‌برند. ولی در ساختار نوع تک فاز، سه یا چهار رشته به کار برده می‌رود.
 
خرید کابل آلومینیوم

کابل آلومینیومی فشار متوسط

بسیاری از کابل‌ها از نظر ظاهری، شبیه به هم هستند، ولی ساختار و طراحی متفاوتی برای کاربرد‌های متنوع دارند. کابل آلومینیومی فشار متوسط، توزیع جریان الکتریکی تک فاز و سه فاز را در ولتاژ‌ ۶ تا ۳۰ کیلو‌ولت در پست‌های خطوط برق انجام می‌دهد. این نوع کابل‌ها به صورت تک رشته و چند رشته و از جنس آلومینیوم هستند که با نصب آن‌ها برق شبکه‌های صنعتی و عمومی، تاسیسات داخلی و خارجی ساختمان‌های مسکونی، تجاری را با رعایت قوانین مربوطه به شکل دفن مستقیم در خاک مرطوب یا خشک یا داخل کانال را فراهم می‌کنند. کابل‌های آلومینیومی فشار متوسط از رسانای آلومینیومی تشکیل شده است و در سایزهای مختلف در بازار وجود دارند که از صرفه اقتصادی مناسبی برخوردار هستند.

قیمت کابل آلومینیومی فشار متوسط

با توجه به گران بودن مس، قیمت کابل‌های از جنس آلومینیوم به نسبت، خیلی مناسب‌تر است و البته باید گفت در برند‌های مختلف با قیمت‌های متفاوتی عرضه می‌شود. این در حالی است که یکی از شاخصه‌های مهم تعیین قیمت کابل، جنس کابل است، ساختار و ولتاژ نیز از عوامل موثر دیگر در قیمت هستند. شرکت‌های معتبر زیادی وجود دارد که انواعی از کابل فشار متوسط با استاندارد‌های لازم را با بهترین قیمت در دسترس مشتریان قرار می‌دهند. با انتخاب نوع مناسبی از کابل فشار متوسط آلومینیومی قیمتی متناسب با درجه کمی و کیفیت آن خواهید داشت، یعنی کابل بر پایه واحد طول تعیین قیمت می‌شود و سایز بیشتر، قیمت بیشتری دارد.

کابل مفتولی آلومینیومی

کابل مفتولی از چند رشته سیم تابیده شده با جنس آلومینیوم تشکیل شده است و نسبت به کابل مفتولی مسی وزن کمتر و انعطاف بالاتری دارد و به علت خمش و انعطاف گزینه‌ مناسبی برای فضاهای کوچک، جهت توزیع برق در تابلوهای برق و لوله‌ها است. عایق پی وی سی یا XLPE سطح خارجی کابل مفتولی آلومینیومی را پوشانده است و دمای ۷۰ درجه سانتی‌گراد، بیشترین دمایی است که می‌تواند تحمل کند. همچنین به دلیل فراوانی و ارزان‌تر بودن رسانای آلومینیوم که حدود ۶۱ درصد کابل مس است از کابل‌های مفتولی آلومینیومی در سایزهای بزرگ و خطوط انتقال برق به استفاده می‌شود و سبک بودن کابل آلومینیوم که با وجود چگالی حدود یک سوم مس مشخص می‌شود، باعث کنترل کابل، کاهش هزینه و حمل و نقل آسان خواهد بود. آلومینیوم نسبت به مس رسانایی کمتری دارد، پس برای انتقال جریان برابر، باید سیم بیشتری با مقطع کابل بزرگتری از جنس آلومینیوم به کار رود.

کابل مفتول آلومینیومی، با توجه به تعداد رشته‌های داخل کابل، در ابعاد مختلفی مثل 10*2، 16*2، 10*3، 16*3، 10*4 و 16*4 وجود دارد و به طور معمول شامل تک رشته، دو رشته، سه رشته، چهار رشته و پنچ رشته تهیه و به کار گرفته می‌شوند.

قیمت روز کابل آلومینیومی

قیمت کابل‌های برق بر اساس عوامل زیادی تعیین می‌شود و کیفیت کابل تولیدی، یکی از مهم‌ترین علت نوسان در قیمت کابل است. همچنین قابل ذکر است که برند تولید کننده، وزن مفتول داخلی، تعداد رشته، جنس عایق و هادی کابل، زره دار یا بدون زره بودن عوامل دیگری هستند که به صورت مستقیم روی تعیین قیمت کابل آلومینیومی اثر می‌گذارند. قیمت روز انواع کابل آلومینیومی به صورت مستقیم توسط شرکت‌های تولید کننده در اختیار نمایندگان معتبر قرار داده می‌شود؛ بنابراین امکان دسترسی به قیمت کابل‌ها به صورت به روز برای مشتریان فراهم می‌شود. مزیت برتر این دسته کابل این است که، پیوسته کابل آلومینیوم یک سوم قیمت کابل مسی را دارد.

کابل آلومینیوم زره دار

کابل آلومینیوم زره دار، یک نوع کابل برق است که برای برق‌رسانی و یا توزیع برق مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع کابل، یک لایه زره در ساختار خود دارد و بیشتر در سطح ولتاژ فشار متوسط (MV) کاربرد دارد، ولی فشار ضعیف آن در صورت درخواست، برای مشتری فراهم می‌شود. زره یا آرمور برای افزایش انعطاف‌پذیری کابل طراحی شده است و وجود آن، مقاومت فیزیکی و مکانیکی کابل را بالا می‌برد و مانع از قطع شدن و ساییدگی در کابل خواهد شد؛ در نتیجه برای شرایط محیطی سخت و پر تنش مکانیکی گزینه مناسبی برای استفاده است. دو حرف R و B در کد کابل‌های برق نشان دهنده زره آن کابل است و در صورت مشاهده این دو حرف، پی می‌بریم که کابل از نوع زره دار است. در حال حاضر از کابل آلومینیومی زره دار در صنایعی مثل پتروشیمی، هواپیما سازی، کشتی سازی، حمل و نقل و خودرو سازی استفاده‌های زیادی دارد.

کابل آلومینیوم فشار قوی

کابل‌های فشار قوی ولتاژ بالا دارند و چون جریان ۳۰ کیلو وات را از خود عبور می‌دهند، برای انتقال انرژی الکتریکی در مسافت‌های طولانی به کار می‌روند. هسته رسانای این کابل از نوع مفتول یا نیمه افشان و جنس آلومینیوم ساخته شده که انعطاف پذیری زیادی دارد. کابل آلومینیومی فشار قوی، انواع مختلفی با توجه به کاربرد مورد نیاز دارد و با تحمل جریان بالا، مقدار زیادی الکتریسیته را از خود عبور می‌دهد. روکش خارجی کابل آلومینیوم فشار قوی، در مقابل شرایط جوی از قبیل باد، باران و نور آفتاب، وظیفه حفاظت و ایمنی کابل را انجام می‌دهد و به طور معمول از جنس پی وی سی یا پلی اتیلن تهیه می‌شود. انعطاف بالای آلومینیوم باعث توانایی کشیده شدن کابل تا حد زیادی می‌شود. کابل فشار قوی، مطابق استفاده‌ای که دارد، از ساختار متفاوتی برخوردار است و مواردی چون اتصال فیبر نوری، انتقال ولتاژ بالا در زیر زمین، کاربرد صنعتی و روی دکل‌های بزرگ و بین شهری کاربردهای دیگر کابل فشار قوی هستند.

بروزرسانی 1401/06/01