دلیل استفاده از اتصال سیم ارت

در این مقاله قصد داریم در مورد اتصال سیم ارت صحبت کنیم. ارت یا زمين که در صنعت برق به آن سيستم اتصال زمين مي گويند، به زبان ساده باعث جلوگیری از برق گرفتگی می شود.

 این سیستم با توجه به کاربردهایش دارای معانی متعددی است. 

به عنوان مثال، زمین (ارت) را مسیری کلی برای بازگشت جریان به منبع و همچنین یک نقطه شروع برای اندازه گیزی ولتاژ، می دانند. 

این واژه در مورد اتصال سیم ارتبه طور مستقیم نیز مورد استفاده قرار می گیرد. 

به دلیل ایمنی فوق‌العاده ای که  این روش در بخش صنایع ایجاد کرده است، در ساختمان‌های مسکونی و تجاری نیز استفاده می شود و در واقع در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا، روش اتصال ارت به عنوان یکی از ملزومات و استانداردهای سیستم برق‌کشی شهری و مسکونی محسوب می‌شود.

 در مدارهای الکتریکی و قدرت، استفاده از سیم ارت کاربرد مختلفی دارد؛

 به عنوان مثال همانطور که می دانید هنگام روشن کردن یک دستگاه الکترونیکی به سیم دارای ولتاژ و آمپر (برق مثبت) و سیم بدون برق متصل به خروجی مدار (برق منفی) نیاز داریم. اگر می خواهیم یک وسیله برقی شروع به کار کند باید جریان الکتریکی از سیم مثبت به سیم منفی حرکت کند که در اینجا به سیم منفی، اتصال ارت گفته می‌شود. 

در مدارهای قدرت  نیز این اتصالات ارت، از آسیب دیدن عایق‌های مدار در اثر افزایش ولتاژ (بین زمین و مدار) جلوگیری کرده و این ولتاژ را در یک حد معین محدود می‌کند. بنابراین از اتصالات ارت در مدارهای قدرت به منظور بالا بردن ایمنی و حافظت از افراد، ایمن کردن مدارهای الکتریکی و جلوگیری از برق گرفتگی ناشی از جریان‌های نشتی الکتریکی استفاده می‌شود. عمده عوامل ایجاد کننده این جریان نشتی الکتریکی، مواردی همچون پوسیدگی سطح عایق، ضربه خوردگی، لخت بودن قسمتی از جسم رسانا، رطوبت، گرد و غبار و غیره می‌باشد.

سیم اتصال ارت

اتصال سیم ارت به زمین و سیم کشی ساختمان

امروزه وجود اتصال سیم ارت را در سیم کشی ساختمان ضروری می‌دانند چرا که اگر درسیم کشی ساختمان از اتصال سیم ارت استفاده نشده باشد، شاهد مشکلات فراوانی در ساختمان ها می شویم؛ ممکن است مشکلاتی نظیر اضافه بار، سوختگی سیم کشی کل ساختمان و به تبع آن ایجاد حوادثی چون آتش سوزی، پیش آید. برای همین است که در سیستم سیم کشی که امروزه چه برای ساختمان ها و چه برای دستگاه های برقی وجود دارد سیم ارت حتما مورد استفاده قرار می گیرد و از همان ابتدا در طراحی در نظر گرفته می شود .

بنابراین به طور کلی میتوان لزوم استفاده از اتصال سیم ارت را در مواردی همچون: ایجاد حفاظت و ايمني جان انسان ها ،  حفاظت و ايمني وسايل و تجهيزات الكتريكي و الكترونيكي، خنثی سازی ولتاژهاي خیلی زياد و خطرناك ناشي از برخورد صاعقه با دكل‌هاي کامپیوتری، ایجاد شرايط ايده‌ال  و مناسب برای كار، جلوگيري از ولتاژ تماسي، حذف ولتاژ اضافي، جلوگيري از ولتاژهاي ناخواسته واطمينان از قابليت كار الكتريكي دانست.

انواع سیستم اتصال ارت

به طور کلی سه نوع سیستم ارت وجود دارد: سیستم TN، سیستمTT و سیستمIT

1- سیستم اتصال ارت TN

سیستمی که به وسیله ی یک رسانا جریان را به سمت نقاط ارت شده هدایت می کند. این سیستم به سه دسته اصلی تقسیم می شود:

در سیستم TN-C-S، عرضه TN-C و ترتیب در تاسیسات TN-S است که  به عنوان حفاظت چندگانه زمین شناسی شناخته شده است و ازهادی PEN به عنوان ترکیبی خنثی  (CNE)اشاره شده است. سیستم برق تامین کننده PEN در چندین نقطه زمین قرار دارد. تمام قسمت های رسانای در معرض نصب از طریق پایانه اصلی به هادی PEN متصل شده و پایانه های خنثی  نیز با هم مرتبط می شوند

اتصال سیم ارت

سیستم اتصال ارت TT

در این سیستم، اتصال سیم ارت با یک نقطه منبع انرژی به طور مستقیم به بخش های رسانای در معرض نصب به الکترودهای زمین متصل شده و مستقل از الکترودهای زمین است.

به عبارت دیگر، در این سیستم یک نقطه مستقیما به زمین وصل شده و بدنه های هادی تاسیسات الکتریکی مستقل از اتصال زمین سیستم، به زمین وصل می شود. در این سیستم شبکه و تاسیسات دارای دو زمین مجزا از یکدیگر هستند که  این سیستم جز در موارد خاص ( شرایط محلی برای استقرار آن مناسب باشد و یا زمانی که  کلیدهای جریان باقی مانده برای بهره برداری از آن ممکن باشد) قابل استفاده نیست. موارد استفاده از این سیستم ها عبارتند از: استفاده از وسایل حفاظتی نوع جریان باقی مانده، وسایل حفاظتی نوع جریان تفاضلی و همچنین کلید FI  و همچنین وسایل حفاظتی نوع ولتاژ اتصالی نیز ممکن است مورد استفاده قرار بگیرد

سیستم اتصال ارت نوع IT

در این سیستم اتصال مستقیم بین هادی برق دار و سیم صفر نول با زمین وجود ندارد اما بدنه‌ی تاسیسات الکتریکی به وسیله‌ی سیم ارت (سیم حفاظتی) به زمین وصل می شوند.

سیم صفر ترانس در دو حالت موجود است: 

1) یا نسبت به زمین کاملا عایق است

2) یا با یک مقاومت بزرگ و یا توسط برقگیر به زمین وصل می شود

اتصال سیم ارت

انواع سیم ارت

سیم اتصال به زمین در دو نوع سیم ارت خشک و افشان در بازار موجود می‌باشد.

با مقاله اتصال سیم ارت همراه باشید 

سیم ارت مفتول یا سیم های خشک:
سیم ارت مفتول به صورت یک سیم مسی یک رشته می باشد که به سیم های خشک نیز معروف است و در همه جا به خصوص در تابلو های برق کاربرد دارد . هادی این نوع سیم ها از مس استاندارد شده با پوششی از پی .وی.سی است. ولتاژ  سیم، 450 تا 750 ولت است و برای جریان های مختلف ، با سطح مقطع های 1.5 تا 240 میلی متر مربع ساخته می‌شود

سیم ارت افشان

سیم های افشان به علت  استفاده از تعداد زیادی سیم مسی باریک در آن، از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است به همین علت از آنها در سیم کشی ساختمان ها استفاده می‌شود. ولتاژ این سیم ها 300 تا500 ولت و سطح مقطع 5/0، 75/0 و یا یک میلی مترمربع است.

سیم های افشان طبق مشخصات ولتاژ به دو دسته تقسیم میشوند: 1) سیم های افشان با ولتاژ300 تا500

 که محل قرارگرفتن آنها درون لوله ها و زیر و روی گچ و همچنین در لوله های خرطومی است.

2) سیم های افشان با ولتاژ 450 تا 750 ولت که برای قرار گیری در حفاظت سیستم های روشنایی، وسایل برقی، داخل لوله ها و مکانهای خشک مناسب است.

هادی در دسته سیم های افشان بر اساس الزامات استاندارد در رده ی هادی افشان یا منعطف و هادی بسیار افشان قرار می‌گیرد.

مقاله اتصال سیم ارت رو به اشتراک بزارید
همچنین در صورت داشتن هرگونه سوال، پرسش خود را کامنت کنید.
کارشناسان سیم و کابل ستایش در اسرع وقت پاسخگو شما خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.