سیم و کابل ستایش ( ستایش کابل )

کابل برق فشار ضعیف چیست؟

در واقع خود کابل به چند رشته سیم گفته می شود که در کنار هم بسته شده اند و یک مجموعه یگانه را تشکیل داده اند.

از کابل ها در صنعت برق برای انتقال و هدایت جریان برق و الکتریسیته استفاده می شود.

در واقع یک کابل نوری داری چندین فیبر نوری است که این فیبرها داخل یک عایقی قرار دارند تا از آن ها محافظت شود. عایق های مختلفی برای کابل ها مورد استفاده قرار می گیرد ولی یکی از مهم ترین و پرکاربردترین این عایق ها که در ساختمان کابل به وفور از آن استفاده می شود پلی وینیل کلراید P.V.C می باشد.

در واقع کابل برق فشار ضعیف کابل هایی هستند که دارای ولتاژ 1000 ولت یا کمتر هستند. امروزه در صنعت برق از این نوع کابل ها به وفور استفاده می شود. همچنین بر اساس استاندارد وی دی ئی ﺁلمان، رنگ عایق رشته های کابل برق فشار ضعیف باید به ترتیب خاکستری روشن، سیاه، قرمز، آبی و سیاه باشد. لذا باید توجه داشته باشید که در صورت داشتن یک کابل برق فشار ضعیف دو رشته ای باید رنگ رشته ها فقط از دو رنگ اول یعنی خاکستری روشن و سیاه باشد و در صورت داشتن یک کابل پنج رشته ای از هر پنج رنگ استفاده شود. رنگ خاکستری روشن در تمام انواع کابل ها مشترک است و از این رو به آن سیم صفر یا MP می گویند. همچنین هادی رنگ قرمز به عنوان سیم محافظ شناخته می شود.

برای خرید سیم برق با فروشگاه ستایش در تماس باشید

عایق پلی وینیل کلراید در کابل برق فشار ضعیف

این عایق را پرتور دور یا پلاستیک نیز می نامند. از مهم ترین ویژگی ها و مزایای این عایق غیر قابل اشتعال بودن است که همین مزیت سبب شده که در اکثر کابل ها به کار گرفته شود. از دیگر ویژگی ها و مزایای این عایق انعطاف پذیری بسیار زیاد و ارزان بودن است و این ارزانی سبب تولید انبوه آن شده است. این مساله سبب است که 90 درصد کابل های فشار ضعیف را از این عایق تولید کنند.

 

کابل برق فشار ضعیف

خصوصیات کابل فشار ضعیف

در واقع انواع کابل برق فشار ضعیف از جنس های مسی و آلومینیومی هستند که با پلیمرهای مختلفی عایق می شوند. علاوه بر این  کابل های برق فشار ضعیف در سطح ولتاژهای 600 تا 1000 ولت قرار گرفته اند. همان طور که در بالا نیز اشاره نمودیم هدف از استفاده این کابل ها هدایت جریان الکتریسیته است از این رو می توان گفت که انواع کابل برق فشار ضعیف کاربردهای مختلفی دارند که از جمله موارد مصرف این کابل ها می توان به خطوط توزیع، سیستم های روشنایی، ایستگاه های قدرت، انتقال نیروی محرکه به الکترو موتورها و … اشاره نمود.

انواع کابل برق فشار ضعیف

کاربرد کابل برق فشار ضعیف

در واقع کابل های فشار ضعیف دارای انواع مختلف و گسترده ای هستند که هر کدام از این انواع کابل برق فشار ضعیف به صورت اختصاصی و برای محیط های عملیاتی خاص طراحی شده اند. از انواع کابل برق فشار ضعیف که هر کدام برای محیط های عملیاتی خاصی طراحی شده اند می توان به کابل های ضد آتش :IEC 331) که این کابل ها مناسب برای محیط هایی است که حساس به اطفاء حریق هستند، کابل های مقاوم در برابر شعله :IEC 332) این کابل مناسب محیط هایی است که احتمال آتش سوزی دارند.

دسته بندی انواع کابل برق فشار ضعیف

علاوه بر این موارد می توان به غلاف سربی که یک حفاظ کلی در مقابل هیدروکربن ها و گازهای خورند و آب ایجاد کرده اند و کابل های مسلح که برای حفاظت مکانیکی ایجاد شده اند اشاره نمود. لذا به طور کلی می توان گفت که دامنه گستره انواع کابل برق فشار ضعیف شامل کابل های ضد آتش، کم دود، کابل های بدون هالوژن، کابل های مقاوم در برابر هیدروکربن ها و مواد نفتی، کابل های مقاوم در برابر شعله و کابل های مسلح می باشند. همچنین از دیگر ویژگی های انواع کابل برق فشار ضعیف می توان گفت که این کابل ها از نظر هادی دارای کابل های نصب ثابت، تک ‌لا، کابل های افشان و نیمه ‌افشان گرد، کابل های نیمه‌ افشان سکتور و نیمه ‌افشان کامپکت می باشند.

فروش کابل آلومینیوم به قیمت روز بازار در فروشگاه سیم و کابل ستایش

انواع کابل برق فشار ضعیف

انواع کابل فشار ضعیف از نظر ساختار :

فشار ضعیف-معمولی: NYY , NAYY , N2XY , NA2XY

فشار ضعیف-شیلدار: NYCY , NYSY , N2XCY که این نوع کابل فشار ضعیف را می توان به عنوان هادی نول، ارت و یا اسکرین استفاده نمود که این کار برای تخلیه جریان اتصال کوتاه است.

فشار ضعیف-زره دار: NYRY , N2XRY , NYBY , N2XBY

فشار ضعیف-شیلدار و زره دار و فشار ضعیف- سربدار و زره دار فشار ضعیف- شیلدار- سربدار و زره دار

لازم به ذکر است که بدانید نوع سربدار این نوع کابل در مواقعی که قرار است کابل در معرض خورنده ها و حلال ها و هیدروکربن ها قرار بگیرد مورد استفاده قرار می گیرد.

 

برای خرید انواع سیم و کابل با ما تماس بگیرید.

 

 

با فروشگاه سیم و کابل ستایش، لذت خرید اینترنی مطمئن را تجربه کنید.

 

 

 

تلفن تماس : ۳۳۹۲۳۱۶۷۰۲۱

تلفن همراه : ۰۹۱۲۷۷۹۶۸۵۲ – ۰۹۳۵۱۰۶۰۱۳۲

خرید سیم و کابل

مقاله کابل برق فشار ضعیف را به اشتراک بزارید
همچنین در صورت داشتن هرگونه سوال، پرسش خود را کامنت کنید.
کارشناسان سیم و کابل ستایش در اسرع وقت پاسخگو شما خواهند بود.

بروزرسانی 1402/07/09