"> تفاوت کابل فشار قوی و ضعیف | کابل فشار ضعیف و قوی | فروشگاه سیم و کابل ستایش

تفاوت کابل فشار قوی و ضعیف | کابل فشار ضعیف و قوی

تفاوت کابل فشار قوی و ضعیف

تفاوت کابل فشار قوی و ضعیف

برای آنکه تفاوت کابل فشار قوی و ضعیف را بررسی نماییم، ابتدا باید به معرفی کابل فشار قوی و کابل فشار ضعیف بپردازیم.

شناخت انواع کابل برای بهینه ­سازی سیستم لازم است چرا که استفاده از کابل نامناسب می­تواند موجب تلفات بیش از حد در کابل یا از بین رفتن خود آن کابل شود. لازم است ابتدا توضیحی درباره ساختار کابل بدهیم؛ همه ­ی کابل ­ها از دو لایه­ ی هادی و عایق ساخته شده­ اند. هادی بخش اصلی کابل است که وظیفه هدایت جریان الکتریکی بر عهده آن قرار دارد و معمولا از جنس مس و یا آلومینیوم است.

هادی ­ها بنا به نوع کابل و کاربردی که کابل دارد به شکل مفتولی، تک رشته­ ای، چند رشته­ای، گرد و یا مثلثی هستند و هر کدام از آن­ها در انواعی از کابل­ ها به کار برده می­شوند. عایق کابل نیز لایه بیرونی است که برای محافظت از هادی و جلوگیری از بروز اتفاقات و اطمینان از کارکرد صحیح کابل مورد استفاده قرار می­گیرد و آن را نسبت به محیط بیرونی عایق می­نماید. عایق­ها انواع مختلفی دارند و با توجه به کاربردی که کابل دارد، نوع آن­ها تغییر می­کند. حال به معرفی کابل فشار قوی و کابل فشار ضعیف و همچنین تفاوت کابل فشار قوی و ضعیف می­پردازیم.

کابل فشار قوی

کابل فشار قوی

کابل فشار قوی را به اختصار با HV )High Voltage Cables) نشان می­دهند. در ساخت کابل­ های فشار قوی از هادی از جنس مس یا آلومینیوم و عایق XLPE استفاده می­شود (عایق XLPE از کراس لینک کردن عایق پلی اتیلن تولید می­شود و علاوه بر ویژگی­های بسیار خوب عایقی پلی اتیلن، جذب آب کمتر و ثابت دی­الکتریک کم نیز دارد).

کابل­ های فشار قوی به طور معمول سطح ولتاژی بیشتر از ۳۶ کیلووات دارند. کابل ­های فشار قوی در انواع مختلفی تولید می­شوند که برای استفاده­های مختلف به کار می­روند، حتی کابل­ های فشار قوی وجود دارد که می­توان از آن­ها در زیر آب استفاده کرد.

کابل فشار ضعیف

کابل­های فشار ضعیف که با علامت اختصاری LV)Low Voltage Cables) نشان داده می­شوند، از هادی از جنس مس یا آلومینیوم و عایق­های پلیمری ساخته می­شود. سطح ولتاژی این کابل­ ها از ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ ولت می­باشد. کابل­ های فشار ضعیف در انواع مختلفی برای استفاده در محیط ­های متفاوتی تولید می­شوند. از جمله می­توان به کابل­ های ضد آتش و مقاوم در برابر شعله اشاره نمود.

کابل فشار ضعیف

تفاوت کابل فشار قوی و ضعیف چیست؟

حال که کابل­ های فشار قوی و کابل­ های ضعیف را معرفی کردیم می­توانیم به بررسی تفاوت کابل فشار قوی و ضعیف بپردازیم.

اصلی­ ترین تفاوت کابل فشار قوی و ضعیف در ساختار آن­ها است. در کابل­ های فشار قوی لایه­ های نیمه ­هادی داخلی و خارجی وجود دارد که در کابل­های فشار ضعیف اینطور نیست. تفاوت کابل فشار قوی و ضعیف در عایق به کار رفته در آن­ها است. در کابل­ های فشار ضعیف به طور معمول از انواع عایق­ های پلیمری استفاده می­شود در حالی که در کابل­ های فشار قوی از پلی­ اتیلن کراس لینک شده استفاده می­شود.

به دلیل استفاده از این عایق که چند لایه نیمه­ هادی در آن به کار رفته است در ساخت کابل­ های فشار قوی، میدان الکتریکی که درون این کابل­ ها قرار دارد منزوی می­شود و جریان­های خارجی نمی­توانند اثری بر میدان الکتریکی درون کابل داشته باشند و در آن اختلالی ایجاد کنند.

دیگر تفاوت کابل فشار قوی و ضعیف در ضخامت آن­ها است که به دلیل تفاوت در عایق­های به کار رفته در آن­ها ایجاد می­شود. همانطور که انتظار می­رود کابل­ های فشار قوی بسیار ضخیم­تر از کابل­ های فشار ضعیف هستند. تفاوت کابل­ فشار قوی و ضعیف در وزن آن­ها نیز هست، کابل­ های فشار قوی از کابل­های فشار ضعیف سنگین­ تر هستند اما این به این معنی نیست که کابل­ های فشار قوی بسیار سنگین هستند زیرا با پیشرفت تکنولوژی امکان کاهش وزن این کابل­ ها ایجاد شده است.

مطلب توضیح تفاوت کابل فشار قوی و ضعبف  را به اشتراک بگذارید و در صورت داشتن هرگونه سوال برای ما کامنت بگذارید تا کارشناسان سیم و کابل ستایش در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید