جدول جریان مجاز کابل نشان‌دهنده حداکثر جریانی است که اجازه عبور از کابل را دارد‍، بدون این که کابل دچار آسیب گردد. کابل‌ها یکی از ملزومات مهم در صنعت برق می‌باشند.  کابل‌ها در هنگام مصرف به طور طبیعی دچار تلفات الکتریکی می‌شوند.  این تلفات به صورت افزایش حرارت در قسمت هادی و عایق کابل ظاهر می‌گردد.

جریان مجاز عبوری از سیم و کابل به نحوه پخش گرما در سطح هادی کابل بستگی دارد.درجه حرارت کابل عامل تعیین کننده در جریان مجاز کابل می‌باشد. حداکثر درجه حرارت برای کابل، توسط قسمت روکش و عایق کابل تعیین می‌شود. استاندارد و جدول جریان مجاز کابل بر اساس حداکثر دمای ۷۰ درجه سانتیگراد در سطح کابل تهیه شده است.

حتما بخوانید : به روز ترین لیست قیمت سیم و کابل  در سیم و کابل ستایش

4 فاکتور کلیدی جریان مجاز کابل

به طور خلاصه، جریان مجاز کابل حداکثر جریانی است که کابل می‌تواند از خود عبور دهد، به شرطی که دمای کابل از درجه حرارت مشخص که معمولا ۷۰ درجه است، فراتر نرود. فاکتورهای مهمی که در حداکثر جریان مجاز کابل نقش دارند شامل موارد زیر است:

در جدول جریان مجاز کابل، حداکثر دمای مجاز برای هادی کابل، ۷۰ درجه سانتیگراد در نظر گرفته شده است.

عمق ۷۰ خاک 70 سانتی متر می‌باشد. به این صورت که به عمق ۷۰ سانتیمتر زمین را کنده و کابل را در آن قرار داده‌اند. سپس به عمق ۲۰ سانتیمتر خاک ماسه نرم ریخته شده و روی آن آجر قرار داده می‌شود. در انتهای کار، خاک معمولی ریخته می‌شود. این کار، از فشار و آسیب به کابل در هنگام کندن زمین جلوگیری می‌نماید.

توضیح این که مقاومت الکتریکی کابل، ارتباط مستقیم با سطح مقطع کابل دارد. هر چه سطح مقطع کابل بزرگتر باشد، دارای مقاومت الکتریکی کمتری بوده و جریان مجاز عبوری از آن بیشتر خواهد بود. در جدول زیر جریان مجاز انواع کابل را مشاهده می‌نمایید.

جدول جریان مجاز کابل

حتما بخوانید : به روزترین لیست قیمت سیم و کابل البرز الکتریک نور 

جدول جریان مجاز کابل بر حسب مسافت

همان طور که در بالا توضیح داده شد، مقاومت الکتریکی کابل، نقش تعیین کننده‌ای در میزان جریان مجاز کابل دارد. یکی از عللی که باعث افزایش مقاومت کابل می‌گردد، افت ولتاژ در دو سر کابل است. هادی‌های مسی و آلومینیومی دارای افت ولتاژی پایینی هستند که قابل اغماض است. اما افت ولتاژ در مسافت‌های طولانی ایجاد مشکل می‌کند.
زمانی که طول کابل بلند باشد، افت ولتاژ بالا رفته و باعث افزایش مقاومت الکتریکی کابل می‌گردد. در مسافت‌های بالا برای این که جریان مجاز کابل در حد نرمال باقی بماند، باید سطح مقطع کابل را افزایش دهیم . استفاده از کابل با سطح مقطع بزرگتر، سبب کاهش مقاومت کابل در طول مسیر خواهد شد. در سیستم‌های شبکه تک فاز و سه فاز میزان افت ولتاژ مجاز ۵ درصد می‌باشد. در افت ولتاژهای بالاتر طبق جدول جریان مجاز کابل، باید سطح مقطع کابل را افزایش دهیم. در جدول زیر جریان مجاز کابل را براساس مسافت کابل مشاهده می‌نمایید.

جدول جریان مجاز کابل بر اساس مسافت

حتما بخوانید : به روزترین لیست قیمت سیم و کابل پرتو الکتریک 

جدول جریان مجاز کابل در موقعیت های مختلف

عوامل مختلفی روی جریان مجاز کابل اثر دارند. مثلا دمای محیط بسیار اهمیت دارد. به طور مثال کابلی که در مناطق گرم استفاده می‌شود، با کابلی که در مناطق سردسیر استفاده می‌گردد، یکسان نیست. زیرا میزان تبادل دمایی کابل با محیط اطراف به دمای محیط بستگی دارد. این عامل به صورت مستقیم روی میزان جریان مجاز عبوری از کابل نقش دارد. به همین دلیل جدولی موجود می باشد که تکنسین‌های برق از این جدول استفاده کرده و جریان مجاز کابل را تعیین می‌نمایند. این جدول، ضرایب تصحیح جریان مجاز کابل را در دماهای مختلف به ما نشان می‌دهد. 
نکته با اهمیت دیگر این است که باید ببینیم کابل فقط در هوای آزاد استفاده می‌گردد یا مدفون در خاک است. هر کدام از این عوامل باعث می گردد که کابل رفتار متفاوتی از خود بروز دهد. تبادل دمایی کابل در هوای آزاد و یا در خاک متفاوت می‌باشد.

جدول جریان مجاز کابل

اگر دمای محیط بالاتر از ۲۵ درجه باشد باید از این جدول استفاده کرده و جریان مجاز را محاسبه کنیم. مثلا برای دمای ۴۰ درجه سانتیگراد، ضریب تصحیح ۰.۷۵ است، بنابراین باید ضریب تصحیح را در جریانی که از جدول جریان مجاز کابل به دست آوردیم، اعمال نماییم و میزان جریان مجاز کابل تعیین کنیم.

حتما بخوانید : به روزترین لیست قیمت سیم و کابل خراسان افشار نژاد 

جمع بندی

جدول جریان مجاز کابل جدول استانداردی می باشد که برای اندازه گیری میزان جریان مجاز کابل، در شرایط مختلف به کار می رود. میزان جریان مجاز کابل به عوامل مختلفی بستگی دارد. در این مقاله این عوامل را توضیح داده و جدول های مربوط به جریان مجاز کابل را مشاهده خواهید کرد. 

امیدواریم که این مقاله به سوالات شما در خصوص جریان مجاز کابل پاسخ داده باشد . شما نیز می‌توانید تجربیات و نظریات خود را در خصوص جریان مجاز کابل با ما به اشتراک بگذارید.

بروزرسانی 10.6.00

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.