سیم ارت چیست ؟

سیم ارت از جمله سیم‌​هایی است که بر اساس استاندارد NEK ۶۰۶ و IEC ۶۰۰۹۲-۳۵۳ با قابلیت پشتیبانی از حداکثر ولتاژ 0.6/1kV طراحی شده است. دمای کاری آن ۹۰ درجه سانتی​گراد و برای دفن در چاه ارت مناسب می‌​باشد. سیم ارت در ابعاد و سطح مقطع مختلف تولید شده و به دو صورت هادی از جنس مس و هادی از جنس آلومینیوم طراحی شده برای تشخیص بهتر، رنگ غلاف این کابل سبز رنگ یا زرد رنگ است و از عایق آن از جنس xple، پلی وینیل کلراید و لاستیک ترموپلاستیک است. این سیم​‌ها به گونه‌ه​ای طراحی شده‌​اند که کاملا ضد حریق و کم دود و بدون هالوژن هستند. سیم ارت به سیمی اطلاق می​‌شود که در مدار الکتریکی برای جلوگیری از بروز خطای الکتریکی به زمین متصل می‌​شود. جریان اضافی به واسطه کابل ارت به زمین منتقل شده و از بروز اتصال کوتاه و شک الکتریکی جلوگیری می​‌کند. سیم ارت با ۳ هدف استفاده می‌​شود:

✅ تامین ایمنی نیروگاه و تجهیزات الکتریکی
✅ تخلیه بار الکتریکی ناشی از جریان اضافی
✅ تخلیه بار الکتریکی ناشی از برخورد صاعقه هنگام رعد و برق

سیم ارت مقاومت کمی دارد و به سرعت جریان اضافی را به زمین منتقل می‌​کند و محل نصب آن روی بدنه فلزی تجهیزات الکتریک است. در مقابل خوردگی و پوسیدگی کاملا مقاوم است. از مهم‌​ترین ویژگی سیم ارت میتوان به مقاومت بالا و عمر طولانی اشاره نمود. هنگام خرید این سیم​‌ها به نمره سیم، جنس هادی و برند توجه نمایید و برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

⚪️⚪️اطلاع از قیمت سیم و کابل ⚪️⚪️

کاربرد سیم ارت

در تمامی وسایل برقی مانند یخچال, لباسشویی, ماکروفر, کولر و….می توان از سیم ارت به عنوان محافظ برق گرفتگی استفاده کرد. همچنین در مخازن دارای مواد اشتعال زا در پالایشگاه ها و کارخانه جات و همچنین تانکرهای حمل سوخت و مواد اشتعال زا, از سیم ارت به عنوان انتقال دهنده الکتریسیته ساکن برای جلوگیری از انفجار و آتش سوزی استفاده می شود.

انواع سیم ارت

سیم ارت یا به اختصار سیستم ارتینگ دارای 3 نوع ,TN System  TT Systemو IT System میباشد که در هر کدام کارایی سیستم با بقیه سیستم ها یکسان ولی طریقه نصب متفاوت است.

در نوع TN System زمین, مرکز اتصال سیم نول شده و بدنه دستگاه و قسمت های رسانای آن به این مرکز متصل می شوند که بر اساس نوع اتصال به سه زیر مجموعه TN-C و TN-S  و TN-C-S تقسیم می شود.

در نوع TT System , نقطه خنثی توسط یک مقاومت و بدنه رسانای دستگاه توسط یک الکترود به زمین متصل می شوند. در این نوع از سیستم, داشتن وسایل حفاظتی تفاضلی و اضافه جریان ضروری است.

و در نهایت در نوع IT System , هیچ اتصال مستقیمی بین بخش های رسانا و دارای جریان دستگاه با زمین وجود ندارد یا در صورتی که این قسمت ها به زمین متصل باشند با مقاومتی بیش از 1000 اهم متصل هستند. در این سیستم, سیم نول نیز با زمین هیچ ارتباطی ندارد اما تمامی قسمت های بدنه دستگاه به صورت مستقل یا مشترک به زمین متصل شده اند.

سیم ارت چیست

جنس سیم ارت چیست

انواع سیم ارت موجود در بازار در انواع مسی و آلومینیومی موجود هستند. نوع مسی این سیم ها به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی , قطعی, زنگ زدگی و همچنین توانایی بالای هدایت جریان, نسبت به نوع آلومینیومی بسیار پر استفاده تر و از لحاظ قیمت مقرون به صرفه تر است.

برای سیم ارت مسی از دو نوع سیم مسی بدون روکش یا لخت و سیم مسی Green 6 THHN استفاده می شود که در نوع بدون روکش همانطور که از نامش مشخص است, هیچگونه روکش عایق و محافظی بر روی آن وجود ندارد.

این نوع سیم از لحاظ رسانایی, کیفیت بالایی را دارد و در داخل منازل مسکونی استفاده می شود. این نوع سیم به علت اینکه بدون عایق است, مناسب استفاده در فضای باز یا مکان های دارای رطوبت نیست.

نوع دوم یا همان سیم ارت Green 6 THHN بر خلاف نوع اول دارای روکشی به کاملا سبز یا رنگ زرد با خطوط سبز رنگ است. این سیم به دلیل دارا بودن روکش, برای استفاده در فضای باز یا مناطق دارای رطوبت و بارندگی بسیار مناسب است. روکش این سیم تاثیری بر رسانایی آن نداشته و می توان این سیم را یک رسانای بسیار خوب در نظر گرفت.

ویژگی های سیم ارت

در قسمت کاربردهای سیم ارت چند مورد از ویژگی های سیم ارت را به اختصار توضیح دادیم اما در مورد تفاوت آن با سایر سیم ها در سیم کشی های ساختمان صحبت نکردیم. سیم ارت همانند سیم نول, حامل ولتاژ و جریان الکتریکی نمی باشد اما این به این معنی نیست که این دو سیم یکی هستند و تفاوتی ندارند.

در سیم کشی یک وسیله الکتریکی به طور کلی سه سیم فاز, نول و ارت وجود دارد. سیم فاز همان سیم اصلی حامل جریان است که به محض تماس با شخص وی را دچار برق گرفتگی می کند.

اما سیم های نول و ارت اینطور نیستند. سیم نول, سیمی بی خطر است که صرفا برای بسته شدن حلقه مدار به منظور برقراری جریان در وسیله الکتریکی استفاده می شود.

سیم نول عایقی به رنگ سفید یا خاکستری دارد و وجود آن در مدار ضروری است. اما سیم ارت در مدار جایی ندارد و عملا تا وقتی که اتصال به بدنه اتفاق نیفتاده باشد, بدون جریان و کاملا بی خطر است. در واقع سیم ارت برای حفاظت بیشتر استفاده می شود و عملا وجود آن در سیستم سیم کشی ضروری نیست.

در هنگامی که اتصال به بدنه اتفاق می افتاد جریان ورودی به یکباره توسط سیم ارت به زمین منتقل می شود و باعث پریدن فیوز می شود. پریدن فیوز در هنگام اتصال سیم فاز و نول به یکدیگر هم  اتفاق می افتاد.

ضرورت وجود سیم ارت چیست

اگرچه سیم ارت در مقررات ملی ساختمان در ایران به عنوان یک ضرورت مطرح نشده است, اما نصب و راه اندازی آن به خصوص در مناطقی که از جریان سه فاز استفاده میکنند, میتواند از بسیاری از وقایع ناگوار و خسارات جانی و مالی هنگفت جلوگیری کند.

راه اندازی سیستم ارتینگ در مجموعه های مسکونی و یا صنعتی هزینه ی بالایی را برای افراد ایجاد نمی کند و حتما باید توسط افراد آموزش دیده و ماهر انجام شود.

برای خرید انواع سیم و کابل با ما تماس بگیرید.

با فروشگاه سیم و کابل ستایش، لذت خرید اینترنی مطمئن را تجربه کنید.

تلفن تماس : ۳۳۹۲۳۱۶۷۰۲۱

تلفن همراه : ۰۹۱۲۷۷۹۶۸۵۲ – ۰۹۳۵۱۰۶۰۱۳۲

خرید سیم و کابل

مقاله سیم ارت چیست را به اشتراک بزارید
همچنین در صورت داشتن هرگونه سوال، پرسش خود را کامنت کنید.
کارشناسان سیم و کابل ستایش در اسرع وقت پاسخگو شما خواهند بود.

بروزرسانی در تاریخ 1401/04/08

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.