سیم و کابل ستایش ( ستایش کابل )

سیم رانژه یا سیم تلفن از جفت کردن دو سیم نازک از جنس مس یا آلومینیوم که به یکدیگر پیچ خورده‌اند، تشکیل می‌شود و از این نوع سیم برای اتصالات خطوط تلفن و همچنین آیفون به کار می‌رود. مرکز مخابرات محل به جعبه‌ تقسیم‌های بزرگی که در شهر وجود دارند، متصل می‌شوند و منازل مشترکین خطوط تلفن ثابت به وسیله این جعبه تقسیم‌ها به مخابرات وصل می‌شوند. سیم رانژه یک سیم نازک است که در دو رنگ متفاوت ساخته می‌شود، به همین دلیل این نوع سیم راحت قابل شناسایی است.

کم کیفیت بودن این سیم و یا استفاده نکردن از مواد اولیه مرغوب، ممکن است شما را در اتصالات و مکالمات با مشکل مواجه کند و همینطور سرعت اینترنت منزل شما را کاهش می‌دهد، در این صورت لازمه داشتن صدای خوب و بدون نویز، استفاده از سیم‌ تلفن تولید برندهای معتبر است قبل از استفاده از اینترنت با سیم رانژه استفاده از سیستم ADSL را برای کاربر ممکن می‌کند. اسم این نوع سیم با توجه به کاربرد آن در مخابرات انتخاب شده، که جهت معرفی این محصول در صنعت استفاده می‌شود و مخابرات در مخابرات عمل روی خطوط تلفن عمل رانژه‌ کردن انجام می‌گیرد که از سیم دو لایه یا یک زوج سیم تلفن استفاده شده که به عنوان سیم رانژه معروف است.

این سیم برای ارتباط بین کافو‌ها، توزیع خطوط مخابراتی، سیم‌کشی تلفن داخل ساختمان‌ها به صورت آزاد و یا داخل لوله  و همینطور در لوازم برقی و الکترونیکی خانگی استفاده می‌شود، به طور کلی کاربرد سیم رانژه در توزیع خطوط مخابراتی، ارتباط تجهیزات تلفنی به ویژه MDF است که بر اساس   VDE 0815 استاندارد مخابرات ایران (TCI) را دریافت کرده است.

 خرید سیم و کابل با قیمت مناسب در فروشگاه سیم و کابل ستایش

سیم رانژه

انواع سیم رانژه

ابعاد و سایز سیم رانژه را بر حسب نیاز و کاربرد آن در نظر می‌گیرند و به طور کلی در انواع زیر که همگی بر اساس استاندارد DIN VDE 0815 تولید می‌شوند، وجود دارند:

✔️سیم رانژه سایز ۰۴: هادی این نوع سیم رانژه قطری معادل ۰.۴ میلیمتر دارد و روکشی ۰.۲ میلیمتری دارد که طول کلاف آن به طور معمول ۳۰۰ متر است.

✔️سیم رانژه سایز ۰۵: قطر هادی این سیم ۰.۵ میلیمتر است که روکش عایق آن ضخامت ۰.۳ دارد.

✔️سیم رانژه سایز ۰۶: هادی این سیم قطری برابر ۰.۶ میلیمتر دارد که روکش عایق آن ۰.۴ است.

فروش کابل آلومینیوم به قیمت روز بازار در فروشگاه سیم و کابل ستایش

مشخصات و ساختار سیم رانژه

سیم رانژه که نام انگلیسی آن Telephone Jumper Wire است، یک سیم تلفن تک زوج به صورت به هم تابیده (Twisted-Pair) برای جلوگیری از اختلال و نویز هم‌شنوایی تشکیل شده که کد شناسایی آن J-YV است. ساختار این سیم از رسانای مس نرم یا آنیل شده  و یا آلومینیوم که از سایز‌های رایج  ۰.۴، ۰.۵ و ۰.۶ میلیمتر تشکیل شده که روی بسته‌بندی‌ها درج شده‌اند.

جنس شیلد یا عایق آن از پلی الفین pvc انعطاف‌پذیر است که استاندارد‌های مرجعی VDE 0812 ،VDE 0815  و TCI مخابرات ایران در تولید سیم رانژه مورد استناد قرار می‌گیرند. بیشینه مقاومت الکتریکی برای رسانا سیم رانژه نوع ۰.۶، ۶۵ کیلو‌متر بر اهم و برای رسانا سیم رانژه نوع ۰.۵، ۹۵ کیلو‌متر بر اهم در دمای ۲۰ درجه سلسیوس است. عایق زوج رشته این سیم به رنگ مشکی و سفید و طبق سفارش می‌تواند از رنگ‌های دیگر باشد. دامنه حرارتی این سیم در حالت خم شو حدود منفی ۵ سانتی‌گراد تا مثبت ۵۰ سانتی‌گراد و در حالت نصب از منفی ۳۰ سانتی‌گراد تا مثبت ۷۰ سانتی‌گراد است.

ولتاژ سیم رانژه ۳۰۰ تا  ۵۰۰ و ۴۵۰ تا ۷۵۰ است که طول بسته‌بندی‌های به صورت کلاف‌های ۳۰۰ متر در نظر گرفته شده است. سیم رانژه برای کاربرد‌های زیادی از جمله وایرینگ تابلو مراکز تبلیغاتی، وایرینگ تابلو در سامانه کنترلی، سیم‌کشی داخل وسایل الکترونیکی، سوئیچینگ صنعتی، تابلو‌های توزیع برق یا کافوها و موارد دیگر دارند که بر اساس نیاز از یکی از سایز‌های آن استفاده می‌شود.


فروشگاه سیم و کابل ستایش عرضه کننده انواع سیم و کابل و لیست قیمت سیم و کابل به روزترین برندهای بازار لاله

زار تهران


جنس سیم رانژه

سیم‌های رانژه استاندارد‌های داخلی و بین‌المللی دارد و مورد تایید شرکت مخابرات ایران (TCI) یا بر اساس استاندارد VDE 0815 ساخته می‌شوند. هادی این نوع سیم از جنس مس نرم شده ساده، آلومینیوم و مفتول قلع اندود شده است که از روکش خارجی پی وی سی که کیفیت بالایی دارد، برای محافظت آن به کار می‌برند. کیفیت سیم رانژه‌ای که به کار می‌رود، خیلی اهمیت دارد، برای مثال برای شنیدن صدای مطلوب و با کیفیت، باید از یک سیم رانژه با کیفیت بالا و ساخت برند‌های معتبر، استفاده گردد که از مواد اولیه مرغوب و با کیفیت لازم محصولاتشان را تولید می‌کنند.

علاوه بر آن، سیم‌کشی مناسب سیم تلفن منازل در کیفیت صدا در مکالمات شما خیلی می‌تواند تاثیر‌گذار باشد. زوج سیم‌های رانژه به صورت سفید و آبی، سفید و قهوه‌ای، قرمز و آبی و… تولید می‌شوند ولی شیلد یا عایق آن در به طور معمول در دو رنگ سفید و یا مشکی وجود دارند، بنابراین تشخیص سیم رانژه از بین سیم‌های دیگر که ممکن است موجود باشد، به راحتی ممکن می‌شود.

بروزرسانی 1402/07/09

دیدگاهتان را بنویسید