سیم و کابل ستایش ( ستایش کابل )

کابل تخت: رشته سیم‌هایی که به صورت خطی و نواری کنار هم قرار گرفته‌اند و سطح مقطعی مستطیلی به وجود می‌آورند را کابل تخت می‌گویند. کابل‌های تخت از جمله کابل‌های برقی هستند که در شبکه‌های توزیع، آسانسورها، صنایع پتروشیمی، جرثقیل‌ها و خطوط تولید استفاده می‌شوند. در حقیقت انعطاف‌پذیری و تنوع بسیار زیادی دارند که در کنار شعاع خمشی کم طراحی و روانه بازار می‌شوند. استفاده این مدل کابل همچون کابل‌های گرد بسیار رایج است و در دو مدل در صنعت برق به وفور استفاده می‌شوند. از آن جایی که کابل‌های تخت در حال حرکت هستند کیفیت و دوام بالایی دارند.

هادی استفاده شده در ساختار این کابل‌ها از رسانای مس آنیل شده بوده و روکش آن هم از PVC پوشش داده شده است. این کابل‌ها قابل اطمینان هستند و با توجه به ساختار موازی شکلی که دارند می‌توان تمام رشته‌های آن را مشاهده و شناسایی کرد. کابل تخت مسی وزنی سبک دارد اما ساختار آن بسیار مستحکم است. انعطاف بالا، سهولت در حمل و نقل، انتقال استاندارد جریان الکتریکی، مقاومت بالا، انتقال مناسب گرما، پر کردن تمام فضاها و… از جمله ویژگی‌هاای این کابل است.

بررسی انواع خرید سیم و کابل در فروشگاه سیم و کابل ستایش

کابل تخت افشان

انواع کابل تخت

این کابل‌ها مانند هر کابل دیگری در مدل‌های مختلفی روانه بازار می‌شوند و تنوع آن‌ها بسیار زیاد است. در ادامه برخی از آن‌ها معرفی می‌کنیم:

کابل تخت افشان

کابل تخت افشان دارای رشته‌های موازی در کنار هم است که دوام و ماندگاری بالایی هم دارد. اساسا مقاومت خوبی در برابر ساییدگی و اصطحکاک از خود به نمایش می‌گذارند. کابل‌های افشان تخت در فضاهای آزاد مورد استفاده قرار می‌گیرند به همین دلیل بیشتر توجه‌ها به آن جلب شده است. وزن سبک، ظرفیت بالا، انعطاف‌پذیری و مقاومت از جمله ویژگی‌هایی است که باعث محبوب شدن آن شده است.

بررسی انواع سیم و کابل در فروشگاه سیم و کابل ستایش


کابل تخت آسانسوری

این کابل دارای شکل ظاهری متفاوتی است و برای تولید آن از بهترین مواد اولیه استفاده می‌شود؛ به همین دلیل مقاومت و طول عمر بالایی دارند. در آسانسورها نمی‌توان از کابل گرد استفاده کنند به همین دلیل کابل تخت جزء بهترین گزینه‌ها خواهد بود. این کابل در برابر شعله، آتش و گسترش آن مقاومت لازم را دارد و البته خمش کمتری هم دارد. در این کابل از یک نخ با جنس نایلون استفاده شده که طول عمر و استقامت کابل را افزایش می‌دهد.

کابل تخت جرثقیل این کابل برای تامین برق جرثقیل و انتقال سیگنال‌های کنترلی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اندازه و ابعاد این کابل‌ها متفاوت است به همین دلیل در کاربردهای متفاوت استفاده می‌شود. این کابل قابلیت برگشت‌پذیری به حالت اولیه و خمش را دارد چرا که بسیار سبک است و وزنی پایین دارد. مقاومت این کابل در برابر کشیده شدن بسیار زیاد است به همین علت صدمه‌ای به هادی وارد نمی‌شود.

کابل تخت آسانسوری

کابل تخت تلفن

برای ارتباط خطوط مخابراتی از کابل تخت تلفن استفاده می‌کنند و تولید آن به صورت زمینی و هوایی خواهند بود. هادی که برای این کابل در نظر گرفته شده از آلومینیوم و مس خواهد بود که نوع هوایی آن بیشترین کاربرد را در فضای بیرونی دارد. کابل زمینی هم برای داخل ساختمان‌ها استفاده می‌شود و رنگ طوسی دارند.

تفاوت کابل تخت با کابل گرد

کابل تخت و گرد از نظر ظاهری و مشخصات فنی دارای تفاوت‌هایی هستند که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم:
کابل‌های گرد از قدمت بیشتری برخوردار هستند اما کابل‌های تخت مدت زمان کمتری است که مورد استفاده قرار می‌گیرند.
نحوه تولید کابل‌های تخت و گرد با هم متفاوت است.
در طراحی کابل‌های گرد نحوه چیدمان سیم رسانا و عایق پیرامون آن‌ها به صورت مدولار است. اما در کابل‌های تخت این طراحی متفاوت است یعنی رشته سیم‌ها به صورت نواری هستند که شکل نهایی را به صورت مکعب یا مستطیلی در می‌آورند.
انواع کابل تخت در برابر ضربه و فشار پایداری و مقاومت بیشتری دارند البته که بسیاری از کابل‌های گرد هم به نوبه خود مقاومت بالایی دارند.
در کابل‌های تخت تداخل الکترومغناطیسی کمی وجود دارد و این مورد هم به ساختار صاف و یکدست کابل بر می‌گردد.
کابل گرد و تخت نویز و تضعیف جریان را دارند اما این مشکل در کابل‌های تخت به مراتب کمتر است.
از آن جایی که آسیب‌پذیری کابل‌های تخت کمتر است می‌توانند دمای بیشتری را دفع کنند. به هین دلیل کارایی این مدل کابل بهتر است.

فروش کابل آلومینیوم به قیمت روز بازار در فروشگاه سیم و کابل ستایش

تفاوت کابل تخت با کابل گرد

دلایل مهم برای استفاده کابل‌های تخت

دلایل مهمی باعث شده که این مدل کابل در کاربردهای مختلف استفاده شود، از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

» قابل اتکا و اطمینان: شکل این کابل‌ها به صورتی است که تک تک رشته‌ها به راحتی دیده و شناسایی می‌شوند. به همین علت سربندی آن‌ها در تابلو برق و کنترل آن به راحتی انجام می‌شود.
» وزنی سبک دارد: از آن جایی که وزن این کابل سبک است و ساختاری قوی دارد به هادی‌های بزرگ‌تر برای افزایش مقاومت و استحکام نیازی نخواهد بود.
» حذف کردن موارد اضافه: سطح صاف و مستطیلی این کابل‌ها به صورت لایه‌ای روی هم قرار می‌گیرند و بین آن‌ها هیچ فضای تلف شده‌ای نخواهد بود.
» قابلیت انعطاف: انعطاف کابل تخت در محل درب‌ها و بازوهای خشی بسیار مهم بوده و این امکان هم فراهم است.
» استحکام زیاد: تمام هادی‌ها و عایق‌ها برای تحمل نیروهای کششی مشارکت دارند به همین دلیل استحکام آن‌ها زیاد است.
» ثبات الکتریکی بالایی دارند: بین هادی‌های این کابل شکل هندسی با ثباتی وجود دارد که در نهایت کیفیت‌های الکتریکی با ثبات بالایی را ارائه می‌دهد.
» امکان انتقال جریان الکتریکی بالاتر: سطح این کابل‌ها بسیار بالاتر از کابل‌های گرد است به همین دلیل انتقال گرمای بهتری بهینه می‌کنند. در نهایت امکان سطوح بالاتر از جریان عبوری را برای افزایش دمایی مشخص شده تامین می‌کند.

سخن پایانی

سال‌های زیادی است که کابل‌های گرد تولید می‌شوند اما امنیت و ایمنی کابل‌های تخت بیشتر است و انتخاب آن منطقی‌تر خواهد بود. این کابل‌ها در تجهیزات پزشکی، رباتیک و صنعتی به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرند ولی کابل‌های گرد در حوزه ماشین آلات کاربرد بیشتری دارند. در نهایت بهتر است بگوییم انتخاب این کابل به شما و نوع نیازتان بستگی دارد. می‌توانید به فروشگاه اینترنتی سیم و کابل ستایش مراجعه کنید و انواع کابل تخت را با قیمتی مناسب و کیفیتی بالا تهیه کنید.

بروزرسانی 1402/07/09

دیدگاهتان را بنویسید