سیم و کابل ستایش ( ستایش کابل )

کابل تلفنی یا همان سیم و کابل زوجی یکی از تجهیزات مهم انتقال داده‌های مخابراتی و صوتی هستند که در محیط‌های داخل ساختمان و بیرون از آن استفاده می‌شوند. برای بر قراری ارتباط تلفنی در سازمان‌ها، منازل و شرکت‌ها این کابل را به صورت هوایی یا زمینی اجراء می‌کنند. این سیم و کابل‌های مخابراتی کاربردهای گسترده‌ای دارند و در همه پروژه‌های ساختمان‌سازی مشاهده می‌شوند. برای مثال به منظور سیم کشی تلفن یک ساختمان به کابل تلفنی احتیاج دارد یا برای خطوط تلفن سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ به سیم کشی مخابراتی نیاز است. 

بررسی انواع خرید سیم و کابل در فروشگاه سیم و کابل ستایش

سیم و کابل تلفنی بر حسب نوع انتقال داده

انواع سیم و کابل تلفنی

سیم و کابل مخابراتی و تلفنی بر اساس مشخصات مختلف به گروه‌های متفاوتی دسته‌بندی می‌شوند که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم :

سیم و کابل تلفنی بر حسب نوع انتقال داده

کابل‌های مخابراتی انتقال داده‌ها را با استفاده از هادی مسی یا فیبر نوری انجام می‌دهند. هزینه استفاده از کابل فیبر نوری بسیار بیشتر است اما سرعت انتقال داده و صوت در آن‌ها به اندازه قابل توجهی بالاتر است. این دو مدل کابل هم به نوبه خود انواع مختلفی دارند که هر کدام در محیط‌های منحصر به خود استفاده می‌شوند.

» کابل فیبر نوری: این کابل‌ها از رشته‌های پلاستیکی و یا شیشه‌ای ساخته شده‌اند که با توجه به مشخصاتشان در داخل یا خارج ساختمان استفاده می‌شوند. این نوع کابل تلفنی به صورت ژله‌ای فیلد خاکی، ژله‌ای فیلد کانالی، مهاردار هوایی طراحی و تولید می‌شوند.
» کابل مسی: این مدل کابل هم دارای هادی مسی است که با استفاده از یک روکش پوشیده شده است. این روکش مقاومت سیم را تضمین می‌کند و انعطاف‌پذیری کابل هم بالا می‌رود. این نوع کابل تلفن را می‌توان در محیط‌های خارج از ساختمان هم مورد استفاده قرار داد. انواع کابل‌های مسی مخابراتی عبارت‌اند از: کابل هوایی ساده، ژله‌ای فیلد خاکی، کابل هوایی مهاردار، کابل کانالی، کابل دوبل هوایی مهاردار و ژله‌ای فیلد کانالی.

سیم و کابل تلفنی بر حسب محل استفاده

بر اساس محل استفاده می‌توان کابل تلفنی را به دو دسته هوایی و زمینی دسته‌بندی کرد. آن دسته از کابل‌هایی که هوایی هستند بیشتر برای محیط‌های خارج از ساختمان به منظور برقراری ارتباط استفاده خواهند شد. روکش استفاده شده برای این کابل‌ها به صورتی است که در برابر پارمترهای مختلفی همچون نور خورشید، باران، برف، وزش بادهای شدید و… مقاوم هستند. این کابل‌ها محکم هستند اما انعطاف‌پذیری آن‌ها کمتر است و احتمال شکنندگی آن‌ها وجود دارد.
و اما مدل دیگر کابل تلفنی زمینی است که بیشترین کاربرد آن‌ها سیم کشی داخل ساختمان است. این کابل‌ها انعطاف بیشتری به نسبت کابل‌های هوایی دارند و روکش نهایی آن‌ها به رنگ طوسی است. این کابل‌ها را به صورت حفاری یا گودبرداری از دو زوج تا دویست زوج استفاده می‌شوند. در صورتی که می‌خواهید این کابل را برای محیط‌های خارج از ساختمان استفاده کنید باید آن‌ها را داخل لوله‌های برقی تعبیه کنید.

فروش کابل آلومینیوم به قیمت روز بازار در فروشگاه سیم و کابل ستایش

سیم و کابل تلفنی بر حسب محل استفاده

سیم و کابل تلفن بر حسب تعداد زوج

کابل تلفن زوجی دارای فویل هستند که هادی آن‌ها مسی است و دو زوج دو زوج از هم جدا شده‌اند. این کابل‌ها با تعداد زوج‌های متفاوتی تولید می‌شوند و وجود فویل کمک می‌کند که اثر همشنوایی، کاهش نویز و کیفیت انتقال داده مطلوب‌تر باشد. طبیعی است که کابل‌های فویل‌دار عمل انتقال سیگنال‌ها را با کیفیت بهتری نسبت به کابل‌های بدون فویل انجام می‌دهند. این نوع کابل از دو زوج تا دویست زوج تولید برای کاربردهای خاص تولید می‌شود. در نهایت باید اشاره کنیم به هر اندازه‌ای که زوج سیم‌ها بیشتر باشند نویزهای خارجی کمتر بوده و در نهایت صدا با کیفیت بهتری انتقال داده می‌شود.
این کابل‌های زوجی می‌توانند که به شکل شیلددار و بدون شیلد تولید شوند. نمونه‌های بدون شیلد برای جلوگیری از تداخل و اتصال ایمنی نخواهند بود و گزینه‌های مناسبی برای ساختمان‌های تجاری و مسکونی نیستند. در واقع این کابل‌های زوجی شیلددار هستند که از ورود نویزهای خارجی جلوگیری می‌کنند و صدا را با بهترین کیفیت انتقال می‌دهند.

رنگ‌بندی زوج سیم‌ها در انواع کابل مخابراتی

گفتنی است که تابیده شدن زوج‌ها به هم ترتیب این تابیده شدن در کابل‌های مخابراتی با توجه به رنگ‌بندی آن‌ها انجام می‌شود. نکته قابل توجه این است که برای ترکیب کردن این زوج سیم‌ها نمی‌توان از هر رنگی در محیط استفاده کرد. معمولا این سیم‌ها دارای ۵ رنگ فرعی و ۵ رنگ اصلی هستند که هر یک از رنگ‌های اصلی را به یک رنگ از رنگ‌های فرعی می‌تابانند.
رنگ‌های اصلی که در زوج سیم‌ها هستند سفید، قرمز، مشکی، بنفش و زرد هستند و اما رنگ‌های فرعی هم نارنجی، آبی، طوسی، سبز و قهوه‌ای هستند. این رنگ‌های اصلی و فرعی بهم تابیده می‌شوند و زوج سیم‌ها را تشکیل می‌دهند.

رنگ‌بندی زوج سیم‌ها در انواع کابل مخابراتی

سخن نهایی

در این مطلب از ستایش سعی کردیم که راجع به کابل تلفنی به صورت مختصر و مفید صحبت کنیم. در واقع این کابل‌ها بر حسب پارامترهای مختلف به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند و برای کاربردهای مختلفی هم مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مطلب متوجه شدیم که رنگ بنددی هر کدام از این کابل‌ها هم متفاوت است و با رنگ خاصی که دارند می‌توان آن‌ها را شناسایی کرد. کابل تلفنی و مخابراتی برای مصارف گسترده‌ای کاربرد دارند بنابراین در هنگام خرید آن‌ها باید به کیفیت کابل توجه زیادی داشته باشید. پیشنهاد می‌کنیم برای تهیه این کابل‌ها به فروشگاه اینترنتی سیم و کابل ستایش مراجعه کنید که یکی از بهترین نمایندگی‌های فروش انواع سیم و کابل است. این فروشگاه سیم و کابل‌های با کیفیتی را به فروش می‌رساند و در عین حال قیمت بسیار مناسبی هم برای آن‌ها در نظر گرفته، با اطمینان خاطر خرید خود را انجام دهید.

بروزرسانی 1402/07/09

دیدگاهتان را بنویسید