کابل زره‌ دار یکی کابل معمولی از انواع سیم و کابل است با یک لایه محافظ اضافی تا از بریدگی یا آسیب ناخواسته کاملا محفوظ باشد. زره، عمر کابل را افزایش می‌دهد؛ بنابراین عملکرد، قابلیت اطمینان و ایمنی هسته کابل را بهبود می‌بخشد. کابل با یک لایه بیرونی یا لایه‌های زره ​​سیمی ‌یا نوارهایی برای ایجاد استحکام کششی در حین کار گذاشتن کابل و محافظت در هنگام استراحت در زیرزمین تولید شده است.

دقت شود که کابل‌ها نباید در شعاع کمتر از حداقل تعیین شده توسط سازنده خم شوند. چرا که دچار شکستن و یا پارگی می‌شود. از مزایای کابل زره دار می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

⏺️ مقاومت بالا در مقابل درجه حرارت بالا

⏺️ مقاومت بالا نسبت به تنش مکانیکی

⏺️ مقاومت بالا در مقابل نویز‌ها و امواج الکترومغناطیس

کابل زره‌ دار به دسته‌های SWA ، STA ، AWA و غیره تقسیم می‌شود. همچنین 8 هسته مختلف و بیش از 20 مدل مختلف وجود دارد همین تنوع باعث می شود که قیمت آنها نیز متفاوت باشد. به همین دلیل نمی‌توان قیمت دقیق و به روز را تعیین نمود.

برای استعلام قیمت دقیق و به روز می‌توانید جزئیات کابل مورد نیاز خود را ارائه دهید و از کارشناسان ما استعلام قیمت بگیرید.  قیمت کابل زره پوش تحت تأثیر قیمت بین المللی مس و آلومینیوم قرار می‌گیرد و قیمت هر روز در حال تغییر است و دچار نوسان می‌باشد.

کاربرد کابل زره دار

هنگام انتقال نیرو در محیط‌های سخت، حفاظت از کابل برای عملکرد ایمن و قابل اطمینان ضروری است. کابل زره‌ دارعمدتا در کاربردهای صنعتی استفاده می‌شود و اغلب نیز در سینی‌های کابل و مسیرهای انتقال جریان اجرا می‌شوند. کابل زره دار اغلب در پروژه‌های انعطاف پذیر استفاده نمی‌شوند.

هنگام انتقال داده یا انتقال قدرت در محیط‌های سخت؛ حفاظت از کابل‌ها برای عملکرد ایمن و قابل اطمینان بسیار مهم است. آن‌ها عمدتا در پروژه‌های صنعتی ، اغلب در سینی‌های کابل و مسیرهای مسابقه استفاده می‌شوند. کابل‌های SWA برای مناطق با افت جریان زیاد مناسب است و می‌تواند نیروهای خارجی مکانیکی و کشش قابل توجهی را تحمل کند.

کابل STA برای سیستم دفنی مناسب است و می‌تواند نیروهای خارجی مکانیکی را تحمل کند، اما نمی‌تواند نیروهای کششی زیادی را تحمل کند. کابل‌های AWA در شبکه‌های برق، برنامه‌های زیرزمینی، بیرونی و داخلی و همچنین کابل‌های کنترل قدرت و کمکی برای کانال‌های کابل استفاده‌ می‌شود. سایر کاربرد‌های کابل زره دار، شامل موارد زیر است:

کابل کشی زیرزمینی

ریل‌های قطار

سایت‌های ساختمان در فضای باز

نیروگاه‌های برق داخلی و خارجی

کارگاه‌های پرخطر

ساختار منحصر بفرد کابل زره دار

کابل زره‌ای ساختاری مانند سیم و کابل عایق دار دارد  با این تفاوت که دارای دو لایه اضافی تر می‌باشد. 

کابل زره دار

پرطرفدارترین انواع کابل زره دار

کابل زره‌ دار به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شود که می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

کابل زره دار سیم بافته

کابل زره دار سیم بافته

از کابل زره دار سیم بافته زمانی که به حفاظت سبک و انعطاف پذیر نیاز است، استفاده‌ می‌شود. بافت سیمی ‌تقریباً مانند یک بافت فیبری ساخته شده است. این فلز مستقیماً روی کابل به عنوان پوشش بیرونی بافته می‌شود به طور کلی، بافت از فولاد گالوانیزه ، مس، برنز یا آلومینیوم ساخته شده است.

⏭️چه قدر از حداکثر جریان قابل عبور از کابل اطلاع دارید؟

جدول جریان مجاز کابل

کابل زره دار استیل وایر

آنها معمولاً به عنوان کابل SWA (Steel Wire Armor) مخفف  می‌شوند. کابل‌های SWA برای مناطق با افت زیاد مناسب است و می‌تواند نیروهای مکانیکی خارجی و کشش گسترده را تحمل کند. هسته این کابل‌ها از زره سیم فولادی ساخته شده است و در برابر بارهای کششی بالا مقاومت  می‌کند.

کابل زره دار استیل وایر
کابل زره دار نوار استیل

کابل زره دار نوار استیل

آنها اغلب به عنوان STA (زره نوار فولادی) نامیده می‌شوند. کابل STA می‌تواند نیروهای مکانیکی خارجی را تحمل کند، اما نمی‌تواند نیروهای کششی زیادی را تحمل کند.

کابل زره دار آلومینیومی

به طور کلی کابل‌ها به صورت AWA مخفف می‌شوند. به دلیل ماهیت غیر مغناطیسی آلومینیوم ، به دلیل جریاناتی که در رسانای اصلی جریان می‌یابد، هیچگونه جریان القایی در زره ایجاد نمی‌شود. زره آلومینیوم وایر در کابل تک هسته ای استفاده‌ می‌شود. کابل زره‌ دار سیم آلومینیومی ‌در مواردی مانند: شبکه‌های قدرت، تاسیسات زیرزمینی، خارجی و داخلی، و همچنین کنترل کمکی کابل برای کابل‌های مختلف استفاده می‌شود.

این کابل دارای تعداد رشته‌های مختلف است که به صورت زیر می‌باشد:

کابل زره دار آلومینیومی
نتیجه گیری

کابل زره دار یک کابل معمولی با یک لایه محافظ اضافه است تا از آسیب رسیدن به کابل جلوگیری کند و عملکرد و عمر مفید آن را افزایش دهد. کابل زره دار به دلیل تنوع بالایی که دارد از تنوع قیمتی بالایی نیز برخوردار است . کابل زره دار به دسته کلی SWA STA AWA تقسیم می‌شود. این کابل برای محافظت از انواع کابل در محیط‌های سخت ضروری و لازم است به همین دلیل اغلب در محیط‌های صنعتی استفاده  می‌شود این کابل به دلیل ساختار منحصر بفردی که دارد قابلیت انعطاف پذیری ندارد.

در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در سیم و کابل ستایش تماس بگیرید شما نیز می توانید تجربیات و نظرات خود را در خصوص کابل زره دار با ما به اشتراک بگذارید.

بروزرسانی 1.08.00

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.