سیم و کابل ستایش ( ستایش کابل )

انتخاب کابل سازمانی مناسب و برگزیدن آن از میان انواع و اقسام سیم و کابل‌ مختلف، چالشی است که ممکن است برای افراد زیادی پیش آید. آگاهی نسبت به این نکته که هر نوع از کابل‌ها برای چه اموری می‌توانند مفید باشند و انتخاب درست نوع کابل، امری حیاتی است که در هنگام خرید باید به آن توجه کرد. در ادامه این مقاله به بررسی چیستی کابل‌های سازمانی پرداخته و پس از آن، برخی از انواع آن را معرفی خواهیم کرد. امید است که پس از پایان این مقاله، بتوانید بهترین انتخاب را بر اساس نیازهای خود، میان انبوهی از انواع کابل‌های سازمانی داشته باشید.

کابل سازمانی چیست

کابل سازمانی چیست؟

کابل سازمانی یکی از انواع کابل‌های برق است که از آن در برق‌رسانی در تاسیسات مختلف استفاده می‌شود. این کابل‌ها مجموعه‌ای از رشته‌های مختلف برق هستند که توسط یک پوشش عایق، کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. این کابل‌ها بر اساس اندازه و نوع‌شان قدرت‌ها و قابلیت‌های متنوعی را از خود بروز می‌دهندو این تنوع سبب شده تا برای هر نوع استفاده، کابل مخصوصی را در نظر بگیریم. کابل‌های سازمانی از لحاظ ولتاژ به سه دسته تقسیم می‌شوند؛ فشار قوی، قشار متوسط و فشار ضعیف. کد مخصوص این کابل در لیست بندی‌هایی که برای کابل‌ها انجام می‌شود، کد NYCY یا NYCWY است.

فروش کابل آلومینیوم به قیمت روز بازار در فروشگاه سیم و کابل ستایش


سایزهای کابل برق سازمانی

کابل برق سازمانی در اندازه‌های مختلف و با میزان رشته‌های متفاوتی تولید و به بازار عرضه شده است، هرچند که سایز متداول برای کابل سازمانی ۳×۱۰/۱۰.۳×۶/۶.۱×۶/۶ و ۱×۱۰/۱۰ هستند. شما می‌توانید بر اساس قدرت برق و نوع کابل خود، سایز مناسب را برای تاسیساتتان انتخاب کنید. بزرگ‌ترین سایز کابل موجود در بازار، سایز ۵×۱۰/۱۰ بوده و کوچک‌ترین آن نیز ۱×۶/۶ است. توجه داشته باشید که تعداد رشته‌های درونی کابل ارتباطی با سایز آن نداشته و هر کابلی با هر اندازه‌ای، می‌تواند تعداد زیاد یا کمی از رشته‌ها را در درون خود، جای دهد.

کاربردهای کابل برق سازمانی

انتخاب کابل مناسب، نیازمند دقت به فاکتورها و متغیرهای مختلفی است. متغیرهایی مانند نوع عایق، میزان رشته‌ها، قدرت انتقالی کابل و غیره می‌توانند در کیفیت برق‌رسانی تاثیرگذار باشند. نکته مثبت درباره کابل سازمانی این است که با توجه به تنوع آن در بازار، می‌توان در پرکاربرد بودن آن اطمینان حاصل کرد. هرچند که عمده استفاه از کابل برق سازمانی، مربوط به سیستم توزیع و کنترل قدرت برق در مصرف‌کننده‌های خانگی و صنعتی است، اما تنوع در مدل‌های این کابل‌ها باعث شده تا آن‌ها در موارد مختلف و متعددی مورد استفاده قرار گیرند. کابل‌های سازمانی در سه مدل زمینی، هوایی و ساختمانی به بازار عرضه شده‌اند؛ نوع مقاومت پوسته این کابل‌ها و مواد مصرف شده در ساخت آن‌ها، استفاده از کابل در شرایط مخصوص را آسان‌تر می‌سازد.

سایزهای کابل برق سازمانی

مشاهده لیست قیمت سیم و کابل در فروشگاه ستایش


ساختار کابل سازمانی

برخلاف تصور، کابل سازمانی ساختار پیچیده و خاصی را در خود ندارد. این کابل‌ها در اولین قدم از یک رسانای مرکزی تشکیل شده‌اند؛ این رسانا می‌تواند به صورت تک یا چند رشته مورد استفاده قرار گیرد. شایان به ذکر است که سطح مقطع این رسانا نیز متنوع بوده و می‌تواند از آلیاژهای متفاوتی در آن استفاده شود؛ هرچند که بیشترین آلیاژ استفاده شده در کابل‌های سازمانی، مس می‌باشد. عایق، روکش میانی و روکش اصلی این کابل‌ها عموما از جنس pvc ساخته می‌شود تا مصرف‌کنندگان علاوه بر امنیت و استفاده از حداکثر کارایی، نسبت به کیفیت محصول نیز اطمینان خاطر و قوت قلبی کامل داشته باشند.

در انتها شما بسته به نیاز خود تعیین می‌کنید که چه کیفیت و قدرت کابل سازمانی نیاز خواهید داشت. مشخص کردن نیاز شما از کابل‌های سازمانی می‌تواند تاثیر مثبتی در روند کار و تاسیسات گذاشته و میزان رضایت شما از محصول را به ارمغان آورد؛ لذا بهتر است تا با بررسی تمامی جوانب و نیازها، نسبت به انتخاب کابل‌ها، دقت بیشتری به خرج دهید.

بروزرسانی 1402/07/09

دیدگاهتان را بنویسید