کابل شبکه چیست ؟

 کابل شبکه چیست ؟کابل شبکه به مجموعه ای از سیم های مسی و شیشه ای می گویند که از آن به منظور متصل کردن و انتقال دادن داده ها و و اطلاعات بین تمامی اجزای شبکه مانند کامپیوتر ها، روترها، سوئیچ ها و شبکه های استورج مورد استفاده قرار می گیرد.

 به بیان دیگر این سیم ها رسانه هایی هستند که اطلاعات از طریق آن ها جریان پیدا می کند و از دستگاهی به دستگاه دیگر منتقل می شود. این سیم ها در یک تقسیم بندی کلی به سه نوع کواکسیال، زوج به هم تابیده و فیبر نوری تقسیم بندی می شوند.

کابل شبکه چیست

تقسیم بندی کابل شبکه بر اساس سرعت انتقال

کابل های شبکه از نظر سرعت انتقال اطلاعات به انواع مختلف cat5، cat5e، cat6، cat6a، cat7 و بالاتر از آن تقسیم بندی می شود. مدل cat5 در حال حاضر مورد استفاده قرار نمی گیرد و در گذشته سرعت انتقال آن 100 مگ بر ثانیه و تا مسافت 100 متر بوده است. نوع دوم که مدل cat5e می باشد، در واقع پیشرفته تر از نمونه ی قبلی بوده و سرعت انتقال داده ها توسط آن 1000 مگابایت بر ثانیه می باشد.

نوع دیگری از کابل شبکه cat6 می باشد که در مسافت های کوتاه و کمتر از 55 متر، تا یک گیگابایت بر ثانیه عمل می کند اما در فواصل طولانی تر، سرعت آن کاهش پیدا می کند. مدل cat6a که تکمیل شده و پیشرفته تر از مدل قبلی می باشد، مشکل تداخل را ندارد و اطلاعات را با سرعت 10 گیگ بر ثانیه و تا فاصله ی 100 متری عبور می دهد.

نوع دیگری از کابل شبکه cat7 نام دارند که سرعت انتقال آن ها در مسافت 15 متر 100 گیگ بر ثانیه و در مسافت های طولانی تر حدود 10 گیگ بر ثانیه می باشد. سیم های بالاتر از cat7 که در حال راه اندازی هستند، اینطور در نظر گرفته اند که داده ها را با سرعت 40 گیگ بر ثانیه عبور دهند و برای مکان های مسکونی نمی تواند کاربردی داشته باشد.

ویژگی کابل شبکه چیست

یکی از مهم ترین ویژگی های کابل شبکه این است که هرکدام یک پهنای باند و سرعت انتقال مخصوص و میزان نویز پذیری خاصی دارند. این سیم ها در چهار رنگ اصلی سبز، آبی، نارنجی و قهوه ای، همچنین در چهار رنگ فرعی سفید و سبز، سفید و آبی، سفید و نارنجی و سفید و قهوه ای می باشند که تفاوت این رنگ ها به منظور شناسایی آسان تر و سریع تر می باشد. با پیچیدن بیشتر این سیم ها می توان میزان نویز را کاهش داد و تفاوت انواع مختلف کابل شبکه نیز در همین راستا می باشد. از ویژگی های این لوازم این است که بعضی از آن ها در برابر عوامل خارجی مانند تغییرات آب و هوایی مقاومت بیشتری نسبت به انواع دیگر دارند.

کاربرد کابل شبکه چیست

از مهم ترین کاربرد های کابل شبکه در ایجاد آن برای اتصالات بین ساختمان ها می باشد. همچنین از این سیم ها در دفاتر، فروشگاه های مختلف و مغازه ها مورد استفاده قرار می گیرد. یکی دیگر از مهم ترین کاربرد های سیم های انتقال اطلاعات، در ایجاد اتصال بین محل های مخابراتی تا محل مورد نظر می باشد. همچنین در منازل و مناطق مسکونی از این قطعات استفاده می کنند.

این وسیله در اتصالات سیم کشی استاندارد نیز مورد استفاده قرار می گیرد. یکی دیگر از اساسی ترین دلایل استفاده از کابل شبکه در گیرنده های تلویزیونی و یا آنتن های آن می باشد. علاوه بر آن از این وسیله در مراکز بزرگ صنعتی و کارخانه ها و اتصالات اینترنتی در تمامی مراکز کاربرد اساسی دارد. لازم به ذکر است که تهیه ی یک کابل cat7 به تنهایی به معنای داشتن بیشترین سرعت انتقال در داده ها نمی باشد و شما باید تمامی تجهیزات دیگر را متناسب با آن تنظیم نمایید.

مطلب معرفی کابل شبکه چیست را به اشتراک بگذارید و در صورت داشتن هرگونه سوال برای ما کامنت بگذارید تا کارشناسان سیم و کابل ستایش در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

2 پاسخ

  1. با سپاس از توضیحاتتان در زمینه کابل شبکه. لیست قیمت هایی که برای فروش کابل شبکه می باشند به روز هستند یا تغییر کرده اند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.