سیم و کابل ستایش ( ستایش کابل )

کسانی که قصد استفاده از سیم و کابل در پروژه‌ خود را دارند، با توجه به نوع کاربرد مورد نظر برای انتخاب باید اطلاع کافی در مورد نوع فلز را در اختیار داشته باشند. در اینجا ما به معرفی ۵ فلز مورد استفاده در ساخت سیم برق می‌پردازیم و برای داشتن بهترین انتخاب جهت مصرف مورد نظر، ویژگی‌هایی مثل میزان رسانایی و جنس مناسب سیم را بیان می‌کنیم.

انواع فلز مورد استفاده در ساخت سیم برق

طلا

طلا اولین و بهترین فلز رسانا برای تهیه سیم برق به حساب می‌آید. این در حالی است که به علت قیمت بالایی این فلز، در اکثر موارد به عنوان عایق سیم و کابل مورد استفاده قرار می‌گیرد. قابلیت لحیم کاری بالا، ویژگی دیگری از این فلز است که دلیل آن واکنش‌دهی کم طلا از نظر شیمیایی و یک فلز نجیب به حساب می‌آید. از ویژگی‌های دیگر طلا می‌توان به مقاومت بالا در مقابل سایش، افزایش دما، خورندگی و ترکیب با فلزات کبالت و نیکل اشاره کرد. برای افزایش دوام و انعطاف‌پذیری سیم‌ها، از روکش طلا به عنوان روی آن‌ها استفاده می‌شود. در سیم‌کشی لوازم برقی خانگی، طلا را با وجود بالا بودن قیمت مورد استفاده قرار می‌دهند. علت آن در واقع نیاز به طول عمر بالای سیم در این دستگاه‌ها می‌باشد که با طلا از سایر فلز‌ها بهتر این ویژگی وجود دارد.

برای خرید سیم برق با فروشگاه ستایش در تماس باشید


مس

می‌توان گفت فلز مس پرکاربردترین فلز مورد استفاده برای ساخت سیم برق است که به عنوان یکی از رساناترین فلزات، علاوه بر استفاده در سیم و کابل، در خیلی از قطعات الکتریکی و الکترونیکی به کار گرفته می‌شود. بالا بودن ضریب رسانایی مس، به معنی آزادانه بودن حرکت الکترون‌ها یا بارهای منفی با مقاومت کمتر در این فلز است. فلز مس در مقایسه با طلا با قیمت کمتری در دسترس قرار می‌گیرد و می‌توان آن را یک ویژگی از این فلز دانست. در واقع مس فلز گرانبهایی به حساب نمی‌آید، از این رو در صنعت سیم و کابل به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این وجود، در بازار سیم و کابل، سیم‌های مسی یکی از گران‌ترین سیم‌ها به حساب می‌آید.

فلز مس در ساخت سیم برق

نقره

در واقع فلز نقره، یکی از اولین فلزهای مورد استفاده جهت انتقال الکتریسیته بوده که در حال حاضر نیز به عنوان یکی از شناخته‌ترین و رساناترین فلزها محسوب می‌شود. دیگر ویژگی‌های خاص می‌توان به انعطاف‌پذیری عالی و دوام بالا اشاره کرد که این فلز از آن‌ها برخوردار است و مناسب استفاده در انواع کابل برق کرده است. نقره نیز همانند طلا گران است و با این وجود در انواع سیم و کابل و وسایل برقی و الکترونیکی به صورت محدود به کار می‌رود. از طرفی دیگر اکسیداسیون یا خوردگی این فلز بالا بوده و از این جهت به هیچ عنوان گزینه خوبی برای به کارگیری در سیم‌های مورد استفاده در مناطق مرطوب به حساب نمی‌آید.

فروش کابل آلومینیوم به قیمت روز بازار در فروشگاه سیم و کابل ستایش


آلومینیوم

این فلز چهارمین فلز مورد استفاده در ساخت سیم برق است که در صنعت سیم و کابل بعد از مس، به عنوان دومین فلز پرکاربر محسوب می‌شود و می‌توا

ن گفت که رسانایی آن به اندازه طلا و مس رسانایی ندارد‌ و تعداد زیادی از سیم‌ها به صورت ترکیبی از مس و آلومینیوم ساخته می‌شوند. انعطاف‌پذیری عالی، مقاومت بالا در مقابل خوردگی، وزن سبک و مقاومت زیاد در برابر حرارت از ویژگی‌های دیگر آلومینیوم هستند که موجب شده تا از آن در خطوط با ولتاژهای مختلف به کار گرفته شود.

فلز تنگستن در یاخت سیم برق

تنگستن

فلز تنگستن پنجمین یا آخرین فلزی است که از آن در ساخت سیم برق به کار گرفته می‌شود. این فلز به عنوان ولفارم نیز شناخته شده است و در مقایسه با چهار فلز دیگر کاربرد کمتری دارد. البته باید گفت که این فلز در برابر سایش و حرارت مقاومت خیلی زیادی از خود نشان می‌دهد و نمی‌سوزد. در واقع باید گفته که در بین فلزات دیگر، از بالاترین نقطه ذوب برخوردار است. به دلیل بالا بودن قیمت فلز تنگستن، از آن فقط در مواردی که به تحمل حرارت بالا نیاز است، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سخن پایانی

در این متن به پرکاربردترین فلزات مورد استفاده در صنعت اشاره شد، که در واقع مس و آلومینیوم هستند و با مناسب‌ترین قیمت نیز در دسترس کاربران قرار می‌گیرند. طلا بر خلاف رسانایی خیلی خوب، قیمت بالای آن باعث محدودشدن کاربرد این فلز شده است. همچنین نقره به دلیل خوردگی بیشتر نسبت به بقیه فلزات نمی‌توان آن را یک گزینه منساب برای ساخت سیم به شمار آورد. سیم‌های ساخته شده با فلز تنگستن نیز تنها مناسب استفاده در مصارفی که تحمل بالای سیم نیاز خواهد بود، به کار می‌روند.

بروزرسانی 1402/07/09

دیدگاهتان را بنویسید