یکی از انواع سیم‌ و کابل شناخته شده، سیم مفتول است که به‌عنوان یک کالای خام از بیلت فولادی ساخته می‌شود. زمانی که بر روی هر بیلت فولادی فرآیند نورد اجرا می‌شود، یک سیم مفتولی تولید شده است. سیم مفتول مادامی که در کارخانه تولیدی خود باشد یک محصول مستقل است، اما زمانی که در یک کارگاه تولیدی از آن استفاده کنند حکماً یک ماده خام برای ساخت محصولات دیگر به شمار می‌رود.

سیم مفتول‌ها پس از انجام روند نورد، مانند یک کلاف بسته‌بندی شده عرضه خواهند شد که همین امر پارامتر وزن سیم را نیز تعیین خواهد کرد. سطح مقطع سیم مفتول‌ها تقریباً بین ۰/۴ تا ۴ میلی‌متر خواهد بود و عملیات نورد و کشش شکل ظاهری آن را خواهند ساخت. این سیم اغلب از فولادی ساخته می‌شود که کربن کمتری داشته باشد.

سه نوع جنس در نمونه‌های مختلف سیم مفتولی به کار می‌رود که هرکدام بر اساس استانداردهای خاصی گزینش شده‌اند، مانند سی ۳۲ دی، ۱۰۰۸ و سی تی ام.

 هرکدام از کلاس‌های فولادی به ‌کار رفته در سیم مفتول، شامل ترکیب معینی از کربن و آلیاژهای دیگر می‌باشند. به تعداد هر نمونه سیم مفتولی که در بازار موجود است، کلاس‌های متعدد و متنوع فولادی وجود دارد که می‌تواند ماده اولیه سیم مفتول شود. مفتول فولادی در صنعت به دو گونه قابل‌ استفاده است:

⏺ مفتول سیاه، به‌صورت خام و در موارد خاص به‌ صورت گالوانیزه.

⏺ مفتول آنیل شده در کارخانه برای ساخت محصولات با خلوص بالاتر به کار می‌رود.

سیم مفتول چیست

کاربرد سیم مفتول

کاربردها و تنوعی که در سیم مفتول‌ها وجود دارد موجب می‌شود تا یک استنباط کلی از آن به دست نیاید. در سطور قبلی ذکر شد که هر کلاس از فولادهای مختلف، یک سیم مفتول با کاربری متفاوت تولید می‌کند. کاربری‌هایی که در ادامه ارائه می‌شوند، در کلی‌ترین حالت خود هستند و در هر موردی ممکن است استثنائاتی وجود داشته باشد.

 برای مثال زمانی که قرار است یک قالب‌بندی کوتاه‌ مدت انجام دهیم نیازی نیست تا از سیم‌های گالوانیزه استفاده کنیم. در مواردی که مش پرسی ساخته می‌شود نمی‌توان از سیم‌های مفتولی کم ضخامت و منعطف استفاده کرد؛ در این صورت می‌توان چنین تشریح کرد که برای هر کاربری، نوع خاصی از سیم مفتول‌ها را استفاده نمود. پرتیراژترین کاربردهای سیم مفتول به شرح ذیل است:

 ساخت سیم ‌خاردار حلقوی و خطی در نقش سیم‌های راسته و خارهای متصل شده، انسداد بخش‌های متعدد و قالب‌ها برای انحصار محوطه بتن‌ریزی، تولید و ساخت انواع توری‌هایی ک قبلاً ذکر شدند، انسداد آرماتوری، ساخت فنر و سیم جوش و انسداد رابیتس‌های گالوانیزه‌ای.

 

انواع سیم مفتول

جنس سیم مفتول‌ها در تنوع آنها تأثیرگذار است که سبب می‌شود نمونه‌های مختلفی از آن تولید و در بازار عرضه شود. برای دستیابی به انعطاف بالا برای پیچ‌ و تاب دادن سیم‌ها، باید از مفتول آرماتور یا همان مفتول سیاه استفاده کنند که از جنس فولاد است.

 آستانه تحمل بالا در کنار انعطاف این سیم موجب می‌شود تا به‌ راحتی بافته و تابیده شود یا شکل اولیه خود را بازیابد. درصد بالای پلاستیسیته این سیم مفتول‌ها به دلیل استفاده از فولادی است که کربن آن کمتر است. در مجموع می‌توان به این صورت نتیجه‌گیری کرد که با وجود پارامتر انعطاف در سیم مفتول سیاه و فواید آشکار آن، باید به مقاومت آن در برابر خوردگی و اکسیده شدن انتقاد وارد کرد.

رایج‌ترین استفاده از سیم سیاه برای قفس پرندگان و ایجاد حصار است. انواع توری‌های میخ، پرچ، پانل، پرسی، مش و الکترود از سیم مفتول سیاه ساخته می‌شوند. کاربری‌های خاص ساختمانی این محصول قالب‌بندی و آرماتور هستند. در تزئینات ساختمانی، ساخت وسایل و زمین‌های کشاورزی که به حصار و قفس نیازمندند، از سیم مفتول سیاه استفاده می‌کنند.

سیم مفتول چیست

سیم مفتول سیاه

سیم مفتول سیاه از فولادی که گالوانیزه نشده تهیه می گردد. تغییرات فیزیکی سبب تغییر شکل در این نوع سیم مفتول می شود، برای  این که تغییرات شیمیایی را در این نوع سیم ها مشاهده کنیم باید آزمایش های خاصی بر روی آن ها انجام پذیرد.  این آزمایشات هیچ نوع نشانه ای مبنی بر ایجاد تغییر شیمیایی در سیم مفتول سیاه را نشان نمی دهند.

سیم مفتول سفید

 سیم مفتول سفید را به عنوان مادر صنایع در نظر گرفته اند، یعنی صنایع مختلف بدون کمک این سیم نمی توانند تولیدات صنعتی خود را ایجاد کنند. یه دو صورت می توان این نوع سیم مفتول را تولید کرد، گالوانیزاسیون گرم و سرد. هر دو روش در شرایط خاصی انجام می شوند و برای ایجاد آن ها باید مواد خاصی را تهیه کرد. جنس این نوع سیم مفتول فولاد است و از فولاد گالوانیزه ای تهیه شده است.

 علت زنگ نزدن و پوسیده نشدن  سیم مفتول را می توان به   جنس بسیار خوب این نوع سیم مفتول نسبت داد. فولادی که در این سیم مفتول موجود است از هر نوع زنگ زدگی جلوگیری می کند. موارد کاربرد سیم مفتول سفید خیلی بیشتر از سیم مفتول سیاه است و این نوع سیم مفتول بسیار مفید می باشد.

سیم مفتول سفید را در حقیقت می توان فرزند سیم مفتول سیاه دانست، زیرا این سیم مفتول از تغییر سیم مفتول سیاه به وجود می آید. کربن موجود در سیم مفتول سفید به این نوع مفتول کمک می کند تا، استحکام بالاتری داشته باشد.

سیم مفتول PVC

مفتولی که به نام مفتول پی‌وی‌سی در بازار عرضه می‌شود، همان سیم مفتول سیاه است که در فرآیند عایق‌کاری، با پوشش پی‌وی‌سی پوشانده شده است. دستگاه روکش مفتول این عایق‌کاری را انجام خواهد داد. در کنار انعطاف، آستانه تحمل بالای این سیم مفتول‌ها در مقابل اکسید و خوردگی ویژگی بارزی به شمار می‌رود.

کاربرد سیم مفتول پی‌وی‌سی یا همان روکش‌دار در طراحی انواع توری‌هاست. در فضاهای مختلفی می‌توان از این نوع سیم مفتول استفاده کرد برای مثال هنگام تولید و ساخت توری‌های فرنگی، پرسی و گابیون، سیم مفتول پی‌وی‌سی به کار می‌برند.

نوع دیگر سیم‌های فولادین، استیل هستند که مقاومت بالایی در برابر اکسیده شدن از خود نشان می‌دهند و قیمت بالاتری نسبت به سایر مفتولی‌ها دارند. قیمت بالای صنایع استیلی به دلیل آلیاژ فولاد ضد زنگ بوده که موجب می‌شود کاربری‌های محدود داشته باشد.

در صنایع مهندسی و اقتصادی زمانی که گزینه دیگری برای تعبیه وجود نداشته باشد، از استیل استفاده می‌کنند. نام دیگر سیم استیل سیم مفتول نگیر است که وجه تسمیه آن به دلیل وجود چینش کریستالی منحصربه‌فرد است که موجب می‌شود در برابر آهن‌ربا دافعه داشته باشد و خاصیت مغناطیسی را از دست بدهد.

 در صنایع پتروشیمی، گاز و نفت و سازه‌های آبی مانند توربین‌های سد از سیم استیل استفاده می‌کنند. در صنایع تولیدی نیز از این سیم در ساخت لوازم‌ خانگی ضد اکسیدی نظیر یخچال، ماشین لباسشویی، فریزر، ماشین ظرف‌شویی و مواردی ازاین‌ دست بهره می‌برند؛ چرا که مقاومت بالایی در برابر آب و زنگ زدن دارند.

⏭️چه قدر از حداکثر جریان قابل عبور از کابل اطلاع دارید؟

جدول جریان مجاز کابل

سیم مفتول گالوانیزه

از گالوانیزاسیون شدن مفتول سیاه، سیم مفتول گالوانیزه ساخته می‌شود که در فضای مرطوب کاربرد دارد. دودسته گالوانیزه کلی برای این نوع سیم موجود است: گرم و سرد.

گالوانیزه گرم خلوص بالاتر و راندمان بالاتری نسبت به گالوانیزه سرد دارد. برای ساخت یک سیم گالوانیزه گرم، سیم مفتول را در یک پاتیل با مواد مذاب فلزی قرار می‌دهند و سطح بالایی از گالوانیزاسیون بر روی این ماده انجام خواهد شد. برای تولید سیم گالوانیزه سرد مانند سایر محصولات فولادی، لازم است تا این سیم به‌وسیله الکترولیز، آبکاری گردد.

 فرآیند گالوانیزاسیون در طی همین آبکاری انجام می‌گیرد؛ در حالی ‌که عمق آن نسبت به نوع گرم کمتر است. سیم‌های فولادی گالوانیزه به دلیل کیفیت بالا و مقاومت در برابر خوردگی کاربردهایی نظیر ایجاد حصار در اطراف خانه برای بازدارندگی از سارقان و جانوران درنده، محکم نگه‌داشتن تابلو و آینه‌ها بر دیوار، قفل‌کردن پنجره‌ها در خارج از فضای منزل، متصل کردن ابزار ساختمانی به یکدیگر، ساخت طناب‌های محکم و سیم‌های مقاوم و تقویت کابل برق دارند.

نتیجه گیری

سیم مفتول حاصل اجرای فرآیند نورد بر روی بیت فولادی می باشد. این سیم تا مادامی که در کارخانه است به عنوان یک کالای خام شناخته می‌شود اما اگر در یک کارخانه دیگر جهت تولید کالا استفاده شود به عنوان ماده خام برای محصولات دیگر به شمار می‌رود. هر کلاس از فولادهای مختلف سیم مفتولی متفاوتی را تولید می کند. برای اینکه بتوانیم سیم مفتولی با انعطاف پذیری بالایی داشته باشیم باید از مفتول آماتور یا همان مفتول سیاه استفاده کنیم.

در صورت تمایل مقاله سیم مفتول چیست را به اشتراک بزارید و همچنین در صورت داشتن هرگونه سوال، پرسش خود را کامنت کنید.
کارشناسان سیم و کابل ستایش در اسرع وقت پاسخگو شما خواهند بود.

communicate

بروزرسانی 3.08.00

2 پاسخ

  1. با تشکر از مطلب مفیدی که در زمینه سیم مفتول چیست ،گذاشتید . شرایط فروش شما برای سیم مفتول به چه صورت می باشد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.