آماده­ سازی یک ساختمان مراحل متفاوتی دارد. اما یکی از اساسی­‌ترین مراحل این آماده‌­سازی، سیم­ کشی ساختمان است. از آن­ جایی که علم مرتبط با صنعت برق، روز به روز درحال پیشرفت است، تکنسین­‌ها، مهندسین برق و تمامی افرادی که در حوزه برق و سیم ­کشی ساختمان فعالیت دارند باید طبق علم روز جلو روند و به اصول ابتدایی این کار آشنا باشند. در این مطلب سعی بر این شده است تا اصول سیم­ کشی ساختمان با بیانی ساده و قابل فهم توضیح داده شود.

💰حتما بخوانید : به روزترین لیست قیمت سیم و کابل خراسان افشار نژاد  💰

نقش سیم در سیم ­کشی ساختمان

سیم­‌ها در اصل عاملی هستند که باعث انتقال برق می‌­شوند. اگر خواهان برقراری درست اتصالات و توزیع مناسب برق در همه قسمت‌­های ساختمان هستید، باید ابتدا با سیم‌­های مختلف، نحوه اتصالات آن­ها با یکدیگر و رعایت اصول سیم‌­کشی در ساختمان آشنا شوید.

نقش سیم در سیم ­کشی ساختمان

انواع سیم 

انواع اتصالات سیم 

بعد از آشنایی ابتدایی با سیم­‌ها و انواع اتصالات آن­ها با یکدیگر باید سراغ اصولی برویم که در همه سیم کشی­‌های ساختمان­ رعایت می­شوند. اجرای درست و با دقت این اصول کمک می­کند تا در نهایت خسارت کمتری به ساختمان وارد شود و از تلفات جانی و مالی بسیاری جلوگیری می­کند.

💰💰برای مشاهده قیمت وارد صفحه لیست قیمت سیم و کابل البرز الکتریک شوید.

اصول سیم کشی ساختمان

در ابتدا نیاز به یک نقشه برق خواهید داشت! برای اینکه ایده­‌ها و چگونگی اجرای سیم­ کشی ساختمان به درستی اتفاق افتد نیاز است این ایده‌­ها از طراح برق به برقکار منتقل شود. این انتقال با نقشه برق عملی خواهد بود.

پس از طراحی نقشه برق نوبت به اجرای اصول سیم­‌کشی و برقکاری ساختمان می­رسد. در ادامه با تعدادی از مهم­ترین فاکتورهای سیم‌کشی ساختمان آشنا خواهید شد:

  1. به یاد داشته باشید که استفاده از تجهیزات سالم، پیشرفته و باکیفیت حتی اگر قیمت بالاتری دارند به شدت حائز اهمیت است. اگر از تجهیزات خوبی استفاده نکنید احتمال پارگی، اتصالی، آتش‌سوزی و فرسودگی بالا می­رود.
  2. اتصالات باید محکم باشند اما در حدی که عبور جریان برق را مختل نکنند.
  3. برای لوازم برقی خانه مثل ماشین لباس­شویی یا ماشین­های ظرفشویی سیم اتصال به زمین را در نظر داشته باشید تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود.
  4. تعداد سیم­های انتخابی، ضخامت و جنس آن­ها بسیار در سیم ­کشی ساختمان­‌ها مهم است. برای مثال سیم انتخابی برای لوسترها و هالوژن­ها با سیم انتخابی برای کولر باید متفاوت باشد.
  5. در سیم کشی ساختمان­‌ها باید به سطح مقطع سیم، تحمل فشار برقی که به آن وارد می­شود، جایگذاری فیوزها و البته حد نصاب تحمل مقدار برق وارد شده به فیوز در نظر گرفته شود.
  6. تعدا خطوط برق بسیار مهم است. بهتر است از کلیدهای مینیاتوری استفاده شود تا خط های مختلف برق را از هم جدا کند.
  7. جایی که پریزها نصب می­شوند، ارتفاع کلیدهای برق و روشنایی، بسیار در سیم‌­کشی مهم هستند. در اصول سیم ­کشی ساختمان برای مثال ارتفاع کلیدهای روشنایی 120 و 110 سانتی متر در نظر گرفته می­شود.
  8. در ادامه آشنایی با انواع کلیدها (مانند تک پل و دوپل)، شناخت شاسی­‌ها و… نیز مهم است. همچنین دمای محیطی که سیم­‌کشی و نصب پریزها و کلیدها اتفاق می­افتد باید در نظر گرفته شود. عایق اکثر سیم ها PVC است اما اگر این سیم کشی‌­ها در جنوب کشورمان ایران اتفاق می‌­افتد، به علت گرمای زیاد از عایق های xlpe استفاده می­شود.
  9. ظرفیت استاندارد فیوزها برای قسمت های مختلف رعایت شود.

سیم و کابل ستایش

🔌آشنایی با انواع  سیم و کابل مورد استفاده در صنعت 🔌

انواع سیم کشی ساختمان

سیم­ کشی ساختمان­‌ها بر دو نوع استوار است. که با توجه به کاربری ساختمان و قدمت ساختمان تعیین می­شوند.

سیم کشی تو کار

ساختمان شما از هرنوعی که باشد، سیم­‌کشی توکار برای آن مناسب خواهد بود. در سیم­‌کشی توکار، سیم­‌ها در داخل دیوارهای گچی قرار خواهند گرفت و به صورت کلی در زیر دیوار و لایه درونی خواهند بود. حتی اگر نیاز به لوله­‎‌های مخصوص نیز نب‎‎اشد می­توانند سیم ها را از داخل دیوارها عبور دهند.

سیم کشی تو کار به 3 روش انجام می‌گیرد

💰حتما بخوانید : به روزترین لیست قیمت سیم و کابل پرتو الکتریک ۱۴۰۰💰

سیم کشی روکار

این سیم کشی همان طور که از نامش پیداست روی دیوارها کشیده می­‌شود. یکسری لوله‌های عایق برق و داکت‌هایی وجود دارد که در سیم‌کشی روکار از آن­ها استفاده می‌شود. بدین صورت که سیم‌ها داخل این داکت‌ها قرار داده شده و از روی دیوارها کشیده می­شود.

مشخصا امنیت این نوع از سیم کشی نسبت به سیم کشی توکار بسیار کمتر است. بی نظمی بالایی دارد و از نظر زیبایی نیز تصویر خوبی به ساختمان شما نمی‌دهد. اما در صورت بروز مشکلات فوری و جدی دسترسی به سیم‌ها و حل مشکل در روش سیم‌­کشی روکار بهتر است.

سیم کشی روکار

ابزار مورد نیاز در سیم کشی ساختمان

در سیم کشی ساختمان ابزار های مختلفی بر اساس نوع کار مورد نیاز است.

از مهم‌ترین این ابزار، وسایل ایمنی برای تکنسین هستند، مانند: دستکش عایق، میله نجات، عینک و لباس کار مخصوص و ضد حریق.

دیگر وسایلی که در سیم کشی مورد استفاده واقع می‌شوند ابزاری چون سیم لخت‌کن، داکت برق، محور اتصال، انبردست، فازمتر، نوار برق، بست کمربندی، جعبه کلید، تستر ولتاژ، ترمینال و ابزار حرفه‌ای‌تری همچون، آنالیز مدار و کابل یاب است که در موقعیت‌های مختلف مورد نیاز واقع می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر با شماره‌های زیر تماس حاصل  فرمایید.

02133923167

 09127796852

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.