"> کابل اعلام حریق چیست | کابل شیلد دار و انواع آن | فروشگاه سیم و کابل ستایش

کابل اعلام حریق چیست | کابل شیلد دار و انواع آن

کابل اعلام حریق چیست

کابل اعلام حریق و کابل شیلد دار چیست ؟

 کابل اعلام حریق چیست ؟  کابل اعلام حریق یا همان کابل ضد آتش یکی از ابتدایی ترین و در عین حال موثرترین ابزار موجود در جلوگیری از بروز سوانح آتش سوزی می باشد . کابل اعلام حریق به کابلی گفته می شود که در یک بازه زمانی مشخص تحمل روبرو شدن با حرارت های بسیار بالا و مستقیم را داشته باشد .

  همیشه بروز مشکل در سیستم برق کشی ساختمان ها و خودرو ها ، یکی از مهمترین عوامل بروز سانحه و آتش سوزی بوده است . از طرفی همواره هزینه های مربوط به پیشگیری از سوانحی همچون آتش سوزی بسیار کمتر از خسارات وارد شده از خود سانحه است . از این رو می توان به اهمیت بالا بردن سطح ایمنی سیستم های برق کشی پی برد .

کابل اعلام حریق

تذکر مهم در رابطه با کابل اعلام حریق

   تذکر مهم : مراقب باشید به هنگام ساخت تاسیسات برقی کابل های اعلام حریق را با کابل های ضد شعله اشتباه نگیرید . اساس کار کابل های ضد شعله اینگونه است که فقط از انتشار آتش جلوگیری کنند ، اما کابل های اعلام حریق به گونه ای طراحی می شوند تا مدار امکان فعالیت در برابر آتش را برای مدتی مشخص داشته باشد .

   یکی دیگر از مواردی که برای استاندارد بودن یک کابل اعلام حریق بسیار اهمیت دارد ، کم دود بودن آن است . کم دود بودن به این معنی است که کابل به هنگام برخورد با حریق کمترین میزان دود سیاه را تولید کند تا از انتشار مواد سمی و کاهش دید آتش نشانان در فضا کاسته شود .

انواع کابل اعلام حریق

   هر کابلی که به منظور کابل ضد حریق ساخته می شود باید دارای دو تاییدیه باشد . اول تاییدیه از از سازمان ای پی سی بی و دوم تاییدیه از سازمان آتش نشانی . کابل هایی که این تاییدیه ها را می گیرند به طور کلی به گونه تقسیم می شوند . یک کابل های ضد حریق شیلد دار ، دو کابل های ضد حریق سیلیکونی .

کابل های شیلد دار

   کابل های شیلد دار دارای لایه ای به عنوان محافظ داخلی می باشند ، این دارا بودن محافظ این امکان را به کابل می دهد تا بتواند اطلاعات داخل کابل را حفظ کرده و از وارد شدن صدمه به مدار برای مدت کوتاهی جلوگیری کند . از طرفی اگر این شیلد وجود نداشته باشد ممکن است کابل ها در مجاورت میدان های مغناطیسی هم دچار اختلال شده و باعث ایجاد نویز و امواج مخرب در مدار شوند .

کابل اعلام حریق

جنس کابل شیلد دار

   جدای از لایه بیرونی کابل ، رشته های درونی آنها غالبا از مس ساخته می شود . البته از هر فلز رسانای دیگری هم می توان استفاده کرد ، اما در میان همه فلزات ، دو فلز مس و آلومینیوم به دلیل رسانایی بالا و قیمت نسبتا مناسب بسیار محبوب هستند .

ویژگی های کابل شیلد دار

 همانطور که گفته شد هزینه های پیشگیری از سوانح آتش سوزی به مراتب کمتر از خسارات ناشی از خود آن است . به همین منظور بهتر است بیشتر از قیمت تمرکز خود را روی کیفیت کابل های مورد استفاده خود قرار دهید . هر کابل اعلام حریق برای دریافت تاییدیه باید یک سری ویژگی ها را دارا باشد ، که در اینجا به چند نمونه از آنها اشاره می کنیم .

 ۱ از انتشار شعله جلوگیری کند

۲ از انتشار گازهای سمی جلوگیری کند

۳ ضد دود باشد

۴ به هنگام بروز سانحه توانایی حفظ مدار به مدت ۳ ساعت را دارا باشد

   به عنوان نکته پایانی مجددا به ضرورت استفاده از کابل های اعلام حریق تاکید می کنم . به هنگام بروز سانحه آتش سوزی حتی ثانیه ها برای مامورین مهم هستند ، از این رو این کابل ها می توانند زمان بسیار خوبی را برای آتش نشانان ذخیره کنند . از طرفی این کابل ها نقش بسیار مهمی در عدم ایجاد مسمومیت های تنفسی در افراد را بازی می کنند .

مطلب معرفی کابل اعلام حریق را به اشتراک بگذارید و در صورت داشتن هرگونه سوال برای ما کامنت بگذارید تا کارشناسان سیم و کابل ستایش در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

دیدگاه ها
  • با سپاس از توضیحات کاملتان در زمینه کابل اعلام حریق. برندی که شما کابل اعلام حریق آن را می فروشید هنوز لیست قیمت ندارد. چه زمانی لیست قیمت بارگذاری می کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید